Česká společnost je ke konzumaci alkoholu více než tolerantní. Mnohdy si ale ani neuvědomujeme, jak moc nám alkohol škodí. Proč je dobré se ho aspoň občas na nějakou dobu vzdát?

Podle statistik vypije v Česku průměrný člověk ročně asi 160 litrů piva a 20 litrů vína. Když k tomu přidáme ještě pár litrů tvrdého alkoholu a nezdravý životní styl s nevyváženou stravou, máme tady dokonalý koktejl, který nám zaručí smrt nejpozději v padesáti letech.

Je jasné, že se toho patrně nikdo nezalekne, a jen málo z nás se po jedné výhrůžné větě vzdá alkoholu natrvalo, ale mohlo by to být aspoň podnětem, který nás donutí se nad vlastní konzumací alkoholu zamyslet. K důsledkům pití alkoholu nepatří totiž jen kocovina, na náš organismus má pravidelná a hlavně nadměrná konzumace mnoho dalších negativních vlivů.

I prozatímní konec s alkoholem je zcela jistě zásah do života a rituálů, které s ním máme spojené. Mnoho z nás považuje skleničku dobrého vína nebo dobře vychlazený půllitr piva navečer jako odměnu za náročný den plný starostí. Ale když se toho na nějakou dobu vzdáte, určitě se vám to vyplatí. Pojďme se tedy spolu podívat na to, co všechno se změní k lepšímu.

alkohol 02

1. Nebudete mít kocovinu

To je zcela neoddiskutovatelné. Bez alkoholu vám prostě kocovina nehrozí. A popravdě, není to právě neskutečná bolest hlavy, pocit nevolnosti, sucho v ústech a únava, které nás nutí vypouštět prázné věty typu „Už nikdy nebudu pít“?

Kromě toho, že nebudete zažívat muka při střízlivění a odbourávání alkoholu, ozdravíte svůj organismus. Ano, přichází ona otřepaná fráze, že vaše játra vám budou neskonale vděčná, ale… ono na tom asi něco je.

2. Zhubnete

A v podstatě velmi snadno. Když do sebe totiž přestanete lít navečer kalorie obsažené v alkoholu, které vaše tělo nemá jak přes noc spotřebovat, dostaví se úbytek na váze. Můžete totiž držet sebekrutější dietu, ale pokud si neodpustíte alkohol, málokdy se vám povede se přebytečných kil zbavit.

pexels-photo 24

3. Budete mít více energie

Jak může souviset energie s pitím alkoholu? Možná právě tím, že nebudete svůj organismus zatěžovat složitým odbouráváním vypitého alkoholu. Metabolické procesy se zrychlí, a vy se budete cítit lehčí a plní energie. Když navíc do svého jídelníčku zařadíte víc ovoce a zeleniny, budete si úplně výskat.

4. Dočkáte se kvalitnějšího spánku

Mnoho lidí sice po pár skleničkách upadne do kómatu, z něhož je jen tak něco neprobere. V tom má možná alkohol a jeho uspávací účinky výhodu. Nevýhoda však spočívá v tom, že jen málokdo se po takovém alkoholovém kómatu ráno cítí odpočatý. A proto, když alkohol omezíte, bude vám k pocitu čerstvosti a vyspanosti stačit méně hodin.

5. Ušetříte

No schválně, zkusili jste si někdy spočítat, kolik vás alkohol měsíčně stojí? Nejen cigarety jsou významnou položkou v rozpočtu. I kdybyste si dali jednou týdně dvě piva, utratíte víc jak dvě stovky měsíčně jen za alkohol. A jakože málokdo si v naší společnosti dá jen dvě piva týdně, připočtěte víkendová vínečka, návštěvy, večírky… a položka výdajů za alkohol se několikanásobně navýší.

6. Vyvarujete se trapasů

Kdo by neznal to trapné ranní probuzení a útržky paměti odkazující k událostem, v nichž byste si byli rozhodně nepřáli figurovat. Alkohol odbourává hranice chování, a tak se jím posilněni cítíme sebevědomější a bez zábran. A tak ráno po večírku nezbývá nic než mírnit následky neuvážených činů, z nichž dostat cizí (a ošklivou) slečnu z bytu bývá většinou jen začátek.

7. Budete mít pevnější imunitu

Jen tak něco vás neskolí, když si alkohol na nějakou dobu odpustíte. Alkohol totiž snižuje lidskou obranyschopnost, a tak je pravděpodobné, že pokud kolem vás projde někdo s angínou či chřipkou, tak ji chytnete také. A zdraví za omezení alkoholu určitě stojí, ne?

8. Zažijete lepší sex

Mnoho lidí si totiž navyklo se před sexem kapkou alkoholu posilnit, aby odbourali stud a zábrany. A tak je vlastně samotný sex jako přirozená lidská potřeba spojen s pitím, což je škoda. Jen málokdy totiž s alkoholem v krvi zažijete plnohodnotný sex. Ono sice živelné milování posílené alkoholem občas přijde, ale ráno se divíte, s kým jste ho zažili.

A že alkohol nepříznivě působí na mužskou potenci, to víme dávno.

Život bez alkoholu by byl v utopických představách určitě plnohodnotnější a lepší. Ale málokdo z nás si dokáže představit třeba grilovačku v parném létě bez vychlazeného škopku piva. Některé životní události se bez pořádného zapití asi taky neobejdou. No, obešly by se, ale… Každopádně, určitě je lepší vzdát se alkoholu na některý z jarních měsíců, protože je celkem zřejmé, že v létě takovou výzvu zpravidla neustojíte. Hodně štěstí!

Foto: Pexels, Pixabay