Po levnějších, míň ambiciózních kusech jako Nokia 3, 5 a 6, přichází vrcholný model. Nokia 8 chce nabídnout kvalitu smartphonů nejvyšší třídy pod 16 tisíc korun. Prodej se spustí v září. Co říkají první recenze?

Bothie – revoluce ve streamování nebo zbytečný gimmick?

Nokia propagaci nového modelu staví hlavně na špičkové fotografii. Objektivy spoluvyvíjela prestižní firma Zeiss. Jeden z objektivů je přímo specializovaný na černobílé fotky a rozlišení bude velmi slušných 13 megapixelů.

Říkám „jeden z objektivů“, protože osmička plánuje mít rovnou tři – dva vepředu a jeden vzadu. A na tohle zdvojení jsou v Nokii patřičně hrdí. Jedním z oficiálních propagačních hesel osmičky je „Sdílejte obě strany příběhu.“ Hlavní selling point je takzvaný dual-sight režim. Dual sight, nebo „bothie“, umožňuje streamovat kvalitní videa v poměru 16:9 z obou kamer najednou.

Navíc osmička nabízí kvalitní nahrávání 360 stupňů OZO na tři mikrofony. Na streamování nová Nokia evidentně sází. Jestli dual sight nahrávání ovládne youtube, anebo skončí v propadlišti dějin, zatím těžko říct. První recenze chválí kvalitu fotek, ale „bothie“ považují za zbytečnost. Nokia mu ale, zdá se, věří.


Lehká, rychlá, jednoduchá

Naštěstí osmička ale není jenom o gimmicích pro sociální sítě. Co se výkonnosti týče, má Nokia 8 určitě co nabídnout. Nový systém chlazení a 4 nebo 6 GB operační paměti zní slibně. Velkou předností osmičky (stejně jako všech Nokií) je jednoduchý, čistý operační systém Android, bez zbytečných nástaveb. Těch pár funkcí navíc, které Nokia 8 obsahuje, mají všechny okamžité využití.

Například funkce Glance screen, díky které uvidíte čas a upozornění i na jinak vypnuté obrazovce – a ušetříte tím čas a baterii. V době spuštění bude osmička běžet na systému Android 7.1.1, ale záhy ji půjde aktualizovat na blížící se Android O. Asistent od Googlu je samozřejmostí. Jednoduchý hliníkovo-skleněný design ve čtyřech barvách nezaujme ani neurazí. Displej má příjemných 13,5 cm.