Dnes už legendární a ikonický časopis Playboy vzbudil před 63 lety při svém prvním vydání značný rozruch, který posléze vyústil doslova v sexuální revoluci.

Samotný vydavatel časopisu a jeho pomyslný „otec“ Hugh Hefner tenkrát o úspěchu prvního čísla pochyboval. V časopise určeném prototypálně pro úspěšné muže se však s postupem času nechaly zvěčnit v plné nahotě například zpěvačka Madonna nebo modelka Cindy Crawford.

Excentrický milovník a obdivovatel ženské krásy a zakladatel světoznámého časopisu oslaví v sobotu devadesáté narozeniny, a i ve svém pokročilém věku zůstává nadále formálním šéfredaktorem Playboye.

Hefner 03

Hefnerův životní příběh by se dal označit jak za jednoduchý a přímočarý, tak také za trochu pohádkový. Velký milovník žen se narodil v Chicagu do konzervativní metodistické rodiny. „Objetí žen jsem si užil až od mých zajíčků,“ vzpomínal později.

I přes svou vysokou inteligenci (údajně má IQ 152) a diplom z psychologie ale tíhl spíš ke kreativitě a kreslení. Díky němu se dostal i do časopisu Esquire. Jenomže pak se Esquire rozhodl přestěhovat z Chicaga do New Yorku.

„Buď mi přidáte pět dolarů, nebo nikam nejdu,“ reagoval tehdy muž, který živil manželku a svou malou dcerku. A dobře, že mu nepřidali. Protože právě to bylo jedním z popudů, které vyústily ve zrození nového časopisu – Playboye. Původně se magazín se zacílením na muže měl jmenovat Stag party (Pánská jízda), ale Hugh Hefner na poslední chvíli název změnil.

amazing-1295347_1280

První číslo vytvořil Hefner takřka na koleně v kuchyni svého bytu, v němž mu byly tahákem nahé snímky tehdy nepříliš známé herečky s blonďatou hřívou Marilyn Monroe, již k focení za pár stovek dolarů přiměl Hefnerův známý fotograf. Nad hlavou budoucího sexsymbolu století tehdy chybělo i číslo vydání.

„Nepočítal jsem tehdy, že by někdy bylo potřeba nějaké další,“ vzpomínal později Hefner. Jenomže 50 tisíc prodaných výtisků jeho plány zásadně změnilo. „Sex je trefa do černého,“ psal v dopise investorům a ti mu dali za pravdu. Hefnerovo impérium mohlo začít růst. Již od druhého čísla měl Playboy jako značku ušatou zaječí hlavu.

playboy-42527_1280

Duchovním otcem symbolu byl tehdejší umělecký ředitel Arthur Paul, který stál také za celkovým designem časopisu. V lednu 1954 se na stránkách magazínu poprvé objevila odhalená playmate (dívka měsíce), kterou se stala herečka a modelka Margie Harrisonová.

V roce 1960 se pak „zajíčci“, tedy dívky v rozverných kostýmech, objevili na párty v Playboy Clubu v Chicagu. Maska se pak ujala jako ozdoba hostesek při nejrůznějších příležitostech.

Hefner svůj časopis vybudoval vedle – ze současného pohledu – decentní erotiky na kvalitní novinařině a prohlásil, že „před Playboyem vlastně lidé vůbec neměli sexuální život, ten jsme vynašli až my“. Časopis psal o všem, co měl muž své doby znát, tvořil styl.

Vedle informací o pánské módě i o nápojích, jídle, spotřebním zboží či autech. Do Playboye psali význační literáti, další celebrity věnovaly časopisu exkluzivní rozhovory. V polovině sedmdesátých let si tento styl oblíbilo minimálně 6,5 milionů mužů, kteří si časopis kupovali.

Hefner 02

Hefner si mohl dovolit expandovat. Koupil si „Velkého králíka“ (vlastní Boeing 747), po celé zemi rozprostřel síť svých klubů a ve svém sídle Playboy Mansion v Los Angeles seznamoval smetánku světa se svými zajíčky.

Svoji odhalenou krásu ukázala v Playboy řada slavných osobností: Bond-girl Ursula Andressová (1965), herečka Kim Basingerová (1983), zpěvačka Madonna (1985), herečka Pamela Andersonová (1990), zpěvačka Samantha Foxová (1996) nebo německá krasobruslařka Katarina Wittová (1998).

Hefner 04

V březnu 1964 se na obálce objevila i česká herečka Olga Schoberová, kterou si údajně pro focení vybral sám Hefner. Následovala ji v srpnu 1987 modelka Pavlína Pořízková. V Československu vyšlo první číslo časopisu v dubnu 2011, jako šestnáctá mutace měsíčníku na světě a po maďarské druhá v postkomunistické Evropě. První playmate se stala tehdy dvaadvacetiletá modelka Šárka Lukešová.

Už v průběhu 80. let se ale jeho obchodní úspěch zadřel. Pod tlakem musel rozprodat umělecké sbírky i část impéria. Suita jeho osobních milenek, vybíraných samozřejmě z modelek Playboye, se zmenšila na sedm.

Hefner, Playboy a jejich říše se ocitli pod tlakem zákazníků, požadujících stále otevřenější erotiku. V roce 1985 nakonec Hefner odešel do ústraní a své království předal dceři Christine. Zpět pod svoji kontrolu získal Hefner Playboy v roce 2011.

Revoluci v historii Playboye znamenalo loňské rozhodnutí o konci nahoty na jeho stránkách. Podle vedení magazínu je nahota v době snadno dostupných pornografických webů již překonána. Poslední nahou „dívkou měsíce“, v pořadí 749. playmate, se stala pětadvacetiletá blondýnka Kristy Garettová, která se narodila v Gruzii a vyrůstala v Rusku.

Hefner je potřetí ženatý. Přestože plánovanou třetí svatbu jeho přítelkyně Crystal Harrisová v červnu 2011 na poslední chvíli zrušila, pár si nakonec řekl své „ano“ v posledních hodinách roku 2012. Hefnerovým přáním je být po smrti nablízku slavné Marilyn Monroeové. Proto si koupil na losangeleském hřbitově, kde je legendární herečka pochována, volný hrob hned vedle jejího.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay, Wikipedia