Je to dobře natočené, jsou tam sympatičtí herci, skvělé triky a celkově to připomíná kvalitní blockbuster, ale něco tomu přeci jen chybí. Co to je? Jurský svět: Zánik říše.

První Jurský svět zazářil v pokladnách a celkově si myslím v divácích zanechal pozitivní dojem. Nikdo ho moc neočekával, ale nakonec chuť na dinosaury byla a servírované dobrodružství mělo drajv a kvalitu. U mě se třeba zařadil co do oblíbenosti hned za nesmrtelnou jedničku.

Jurský svět podruhé patřil mezi očekávané hity

Zánik říše se tak dostal do úplně jiné situace. Vzbuzoval velká očekávání, spousta lidí se ho nemohla dočkat a spíš než příjemně překvapit, mohl jen zklamat. Což se nakonec stalo. Při tom rozjezd filmu, kdy nám známá dvojice s novými parťáky zachraňovali dinosaury z Isla Nublar má ještě spád a grády, i když občas taky skřípne.

Bohužel dobrodružná jízda na exotickém ostrově se změní v survival horor ve velkém domě, tak trochu v rádoby Vetřelce, a to podle mě nebylo vůbec šťastné rozhodnutí. Na plno se v téhle fázi ukáže scenáristická nemohoucnost, kdy se z většiny zúčastněných stávají totální tupci, včetně ústředního dinosauřího monstra, a přibývá momentů, kdy jen budete bořit hlavu do dlaní a říkat si proč?

Úpadek IQ postav = úpadek filmu

Hlavní hrdinové se třeba ukrývají před dinosaurem, který má být tím nejdokonalejším predátorem, bravurním lovcem a nejnebezpečnější zbraní na světě, a při tom jim stačí se před ním důsledně schovávat za rohem. Nemluvě o tom, že tenhle ještěří génius uprchl naprosto trapně potě, co mu v podstatě velící důstojník (tedy ten nejschopnější, nejchytřejší!) otevřel klec kvůli své zvláštní úchylce, nedbaje ani základní pud sebezáchovy, bez jakéhokoliv racionálního přístupu k bezpečnosti.

Ani skvělé triky a kvalitní výprava najednou nezamaskují, že režisérovi se s chatrným scénářem nedaří ani budovat extra velké napětí a přibývá nesmyslů a klišé. Jenom Chris Pratt zůstává nadále boží a jeho Owen drží Jurský svět 2 alespoň trochu nad hladinou průměrnosti. Vrcholem je pak rádoby chytrý agitující konec, po kterém se obávám toho, co by mohlo přijít dalším dílu. A první kasovní výsledky ukazují, že určitě bude.

Po skvěle nastartovaném restartu tedy přichází průměrný megafilm kvalitativně srovnatelný s nijakou trojkou Jurského parku. Tak nějak to dobře vypadá, vlastně to ani nenudí, ale vcelku se jedná o navoněnou slátaninu. Škoda, tohle mohlo být o mnoho lepší než předražená průměrnost, u které sice neusnete, ale nic moc extra nepředvede.

Foto: © Universal pictures