Začněme rovnou tím, že nemá smysl chodit na Labyrint: Zkoušky ohněm, pokud jste neviděli první Labyrint: Útěk.

159076744_d84763

Pokud na něj ale přesto půjdete, neznalost prvního dílu nevadí tolik, kolik byste si mohli myslet. Dvojka totiž nemá s jedničkou skoro nic společného, a i když na ni přímo navazuje (začíná okamžitě po jejím konci), nic z jedničky se v ní nevysvětlí, takže ani po skončení druhého filmu netušíme, proč ti krásní hoši byli na tom palouku a k čemu tam bylo to bludiště.

Fun Fact: Ve druhém dílu Labyrintu se nevyskytuje žádný labyrint.

Ve druhém dílu se běhá především po poušti a v troskách mrakodrapů, které zůstaly po předchozí civilizaci. Bojuje se s živly, se zlou organizací ZLOSIN a se zombiemi, kterých jsou buď dva druhy, nebo je ve dvou scénách dělala dvě různá triková studia (jedni jsou nalíčení herci, druzí jsou CGI).

Pokud jste náhodou četli knižní předlohu, tak vás pravděpodobně bude zajímat, že děj filmu je totálně jiný, než děj knihy (aspoň podle této synopse): Ve filmu není žádný „portál“, žádné „skupiny A a B“, žádná tetování jako v knize (tetování tam jsou, ale neřeší se a neznáme jejich znění), žádná „telepatická komunikace“, žádná „monstra vytvořená ZLOSINem“, a „raplové“ jsou řvoucí zombie, tudíž nijak rozumně nekomunikují a neberou nikoho jako rukojmí… V podstatě v celém tom popisu knižního děje není jediná věta, která by odpovídala něčemu ve filmu.

Film opět (stejně jako první díl) připomíná nějakou partii RPG hry, při které si prepubertální chlapci vymýšlejí ty nejabsurdnější „cool“ zápletky, aby se pořád za každou cenu něco dělo, ale celkově to dává pramalý smysl, natož aby nás zajímaly jednotlivé postavy a jejich motivace. Strašně dlouho jsem neviděl film, ve kterém by takové množství dialogů pozůstávalo jen z křičení „Utíkejte!“, „Tudy!“ a „Musíme odsud pryč!“

Sociální interakce mezi postavami je ještě okleštěnější než v jedničce. Na druhou stranu je dvojka o trošku zajímavější, protože se děj každých 20 minut přesouvá do zcela jiného prostředí, což trochu pomáhá zahánět nudu.

Ale ve výsledku pořád žádná sláva…