Že se lidé občas bojí, je známo. Ale když se bojí moc a bojí se iracionálně, je to přinejmenším zajímavé. Naši předkové se třeba báli toho, že jim uhasne oheň. Jejich strach je ale ničím oproti dnešním moderním fobiím.

Strach z toho, že nebude dostatek potravy pro přežití nám dnes už nehrozí. Dnešní generaci ale může sužovat například strach z exekutorů, z nedostatku peněz nebo třeba z pavouků, uzavřených prostor či tmy. Herečka Lenka Zahradníková je například známá svou fobií z knoflíků. Pojďme se spolu podívat, jakými dalšími bizarními fobiemi mohou lidé trpět.

Chorobný strach z peněz

Tento problém se odborně nazývá chrometofobie a lidé, kteří trpí touto fobií nosí peněženku jen s největším sebezapřením. Mají totiž chorobný strach z peněz, který může v dnešní době značně ohrožovat život. Na druhou stranu se ale v tomto případě nelze divit procentům nezaměstnaných lidí. Když se holt bojíte peněz, je prostě nejlepší je vůbec nemít.

Nomofobie

Pod záhadným názvem se skrývá obava spojená s používáním mobilního telefonu. Jenže nespočívá v tom, že se lidé s touto fobií bojí používat telefony, nýbrž v tom, že by se mohli ocitnout bez signálu nebo s vybitou baterií. Takové obyčejné zapomenutí mobilu doma se tak může pro některé stát pěknou lapálií.

Vybití telefonu, odpojení od internetu, slabý nebo žádný signál je v tomto případě skutečnou hrozbou.

telephone-586266_1920

Strach z papeže

Neboli papafobie. I když je papež velmi důležitou osobností, která ovlivňuje nejen katolíky, ale také ateistickou část populace, najdou se i tací, kterým se při pohledu na obrázek papeže zrychlí tep a rozklepou kolena. Že by předurčení k satanismu?

pope-benedict-xvi-84230_1920

Urofobie

Urofobie může zahrnovat poměrně rozsáhlé útrapy, které jsou spojené se strachem z močení. Může se jednat jak o strach z chorob močového ústrojí, tak také třeba obavy z močení na neznámém místě. Močení na veřejných záchodcích je v tomto případě zcela nemyslitelné, stejně jako plánování dlouhých cest, které urofobiky k smrti děsí.

Scopofobie

Scopofobií trpí lidé, kteří mají strach z toho, že je neustále někdo sleduje. Nikdy nekončící paranoia žene scopofobiky do tíživých iluzí, v nichž na ně takřka za každým stromem číhá pronásledovatel. Jejich fobie se projevuje nejvíce ve shlucích lidí, na koncertech nebo v obchodních centrech.

Foto: Pixabay