Spotlight - herecký ansámbl

Oceňovaného snímku Spotlight, který vyfoukl Oscara za nejlepší film favorizovanému Revenant: Zmrtvýchvstání, se konečně dočkají i tuzemští diváci. K nejcennějšímu zářezu toto drama podle skutečných událostí přidalo také vítězství v kategorii původní scénář, což vás teď pravděpodobně vede k domněnce, že příběh vážně stojí za to. Oprávněně.

12640511_939542136168293_1668218737276763116_o
Spotlight – herecký ansámbl

Tohle je totiž poctivý, svým způsobem malý film, s velkým příběhem a ještě větším srdcem. Věřím, že po jeho zhlédnutí se najde pár romantiků, kteří se vrhnou na žurnalistiku v domnění, že budou chránit demokracii, morální ideály a podobně. Protože přesně to udělali ti, o kterých vypráví toto skromné lidské drama.

Centrem příběhu je redakce bostonských novin Globe, především její část, která si říká Spotlight. Ta natrefí na znepokojivé informace o častých zneužíváních dětí katolickými kněžími, která organizovaně ututlávají její nejvyšší představitelé. Mravenčí prací novináři pomalu rozplétají klubko smutných lidských osudů a těch, kteří za tyto nešťastné příběhy, končící mnohdy sebevraždou, mohli. Divák dostane především náhled do žurnalistické kuchyně, protože film představuje sondu do investigativní činnosti reportérů a celou kauzu sleduje pouze jejich očima. Někdo by mohl vytknout, že chybí vlastně pohled druhé strany, církve, ale podle mě se jedná o zajímavý přístup zaručující jistou soudržnost.

Nenápadný snímek stojí především na poctivých civilních výkonech všech zúčastněných herců. Režisér Tom McCarthy měl k ruce velmi zajímavý ansámbl. V hlavních rolích se představili Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber a všichni odvádějí velice slušnou práci, která pomáhá divákovi vžít se do citlivého příběhu.

Ten se člověka samozřejmě dotkne ve velmi osobní rovině. Přestože se vyhýbá explicitnostem, tak především skrze rozhovory s obětmi a zjištěná fakta problematiku pedofilie mezi kněžími předkládá bez jakýchkoliv servítek. A každý uzná, že když jde o ubližování dětem, jde o velmi citlivé téma, u kterého je těžké zůstat chladný. O to více vynikne takovéto hrdinství obyčejného dne, které zapojení novináři prokázali. V jejich úsilí jim budete fandit, protože to je prostě správné.

Spotlight - Mark Ruffalo a Michael Keaton
Spotlight – Mark Ruffalo a Michael Keaton

Na vrub pojetí, které za středobod určilo investigativní vyšetřování, ale budou pro mnohé občasné chvíle nudy. Pokud se nenaladíte na tu správnou strunu, tak si sem tam zívnete. Celý film je totiž sledem rozhovorů, získávání dokumentů, dávání věcí do správného kontextu a podobně, u čehož někteří určitě neudrží plnou pozornost. Každopádně se ale jedná o nadprůměrný film, který ocení především milovníci komorních dramat.

Foto: Facebook