Jedna z nejúspěšnějších amerických pop – punkových skupin vydala 11. srpna nový singl a potvrdila tím zvěsti o dlouho očekávaném albu.  

Když si na youtube zadáte do vyhledávače Green Day, vyskočí na vás Boulevard Of Broken Dreams, American Idiot, Wake Me Up nebo třeba Holiday. Písničky nejúspěšnějšího alba z roku 2004. Není se čemu divit. Jejich nadupané tempo a chytlavá melodie ve spojení s provokativními texty jsou přesně to, proč punková trojice/čtveřice obsadila hudební přehrávače po celém světě. Později vydali sice ještě tři alba, ale postupně se od původního nářezu oddalovali. To by měla změnit nová sada singlů, slibuje frontman Billie Joe Armstrong.

Neočekávanou pauzu přinesla řada životních překážek, které členové museli překonat. První nesnází bylo léčení zpěváka ze závislosti na lécích, ale za horizontem už se rýsovali ještě horší věci. Ženě basisty a pomocného zpěváka Mika Dirnta diagnostikovali rakovinu prsu a tour – kytaristovi zase nádor na krčních mandlích.green day

Na koncertování a skládání tak nebyl čas ani nálada. Ke konci roku 2015 už ale zapůsobily němé prosby fanoušků a kapela i všichni v okolí se dali do pořádku. Ještě před vyhlášením vypuštění první vlaštovky s názvem Bang Bang spousta lidí spekulovala, že mají něco za lubem a vysedávají celé dny ve studiu. Naštěstí to byla pravda a můžeme natěšení vyčkávat devátého října…

Inspiraci a sílu do nového projektu přinesla poměrně nečekaná událost. Když před dvěma lety jel Billie Joe Armstrong na Manhattan, ocitl se v poli transparentů a pobouřených lidí. Bylo to zrovna krátce po zastřelení afroamerického studenta Michaela Browna policistou. Na soudním rozhodnutí o neobvinění policisty ještě ani nestihl zaschnout inkoust a všude se zvedala vlna nevole. Setkání s realitou problémové Ameriky bylo tak silné, že Armstrongovi dodalo starou chuť do umělecké reflexe a trochy rošťáctví na pódiu.

READING, UNITED KINGDOM - AUGUST 23: Billie Joe Armstrong of Green Day performs on stage on Day 1 of Reading Festival 2013 at Richfield Avenue on August 23, 2013 in Reading, England. (Photo by Joseph Okpako/Redferns via Getty Images)

Hlavními tématy Revolution Radio sice bude politika, bez které teď Američani nedají ani ránu, zvláště když se plíživým tempem blíží volba prezidenta, ale naprostého zaplavení se bát nemusíme. Společenské problémy táhnou hlavně debaty v hospodách nad zlatavým mokem a v písničkách je třeba dát prostor také něčemu jinému. Hlavním cílem je návrat k punkovým kořenům a Bang Bang jenom potvrzuje, že kapela vstoupila podruhé do úspěšné řeky. Už jste ji slyšeli?

Musím říct, že American Idiot je z ní opravdu dost cítit, zároveň ale obsahuje něco nového, co jsme od nich ještě neslyšeli. Tématem je pohled masového střelce. Tak snad i ostatní kousky takhle rozproudí krev v těle a opráší staré dobré Green Day!884186_green_day

Foto: jenixe. com, celebmix. com, time. com