Životopisy, sociální dramata i ulítlá komedie. Paleta snímků, ve kterých hraje hlavní nebo vedlejší roli rap, je pestrá. Viděli jste všechny?

5. Zbohatni nebo chcípni

Snímek na motivy života Curtise Jacksona, aka 50 Centa, vzniknul už před 12 lety. Takže o jeho bankrotu určitě nepojednává. Ale dozvíte se o jeho nešťastném dětství. Marcusovi, kterého si zahrál sám 50 Cent, zavraždili matku, a poté, aby se uživil, začal dealovat. Po letech strávených na dně ale objeví svou cestičku na vrchol. Klasické drama, jak se lůzr stal hvězdou, jede trochu na jistotu a Jacksonovu „succes story“ nevyždíme naplno. Ale pro fanoušky rapu povinnost.

4. Kdo hulí, ten umí

Tohle není úplně klasickej film o rapu, ani nějakej kinematografickej superskvost. Přesto se komedie o týpcích, co vyšlechtí model ganjy, po kterým jsou chytřejší a dostanou se na Harvard, zapsala do srdcí nejenom hip-hopových fanoušků. V hlavních rolích tohohle úletu Method Man a Redman, a to se počítá.

3. 8. míle

Tak si to tu všichni přiznejme. Tenhle flák milujeme všichni, nebo je tu snad někdo, kdo ne? Velice volně inspirovaný film Eminemovým životem pojednává o mladém klukovi Jimmim, který se pod přezdívkou White rabbit snaží prosadit v rapových battlech. V hlavní roli Marshall Matters osobně.

2. Chlapci ze sousedství

Režijní debut černošského režiséra Johna Singletona (Rychle a zběsile 2, Drsnej Shaft, Čtyři bratři) přináší drama z losangeleského ghetta. Kromě skvělé atmosféry, která působivě vykresluje tamní poměry, tento film přivádí také poprvé na velké plátno Ice Cuba. Tenhle skvost vzniknul už v roce 1991 a bratři Wayansové (Scary movie, Pidihajzlík) na něj udělali parodii Nevyhrožuj.

1. Straight Outta Compton

První místo obsadila nedávná, ale bez pochyb naprostá pecka, která mapuje vznik kultovní skupiny N.W.A,, ale i gangsta rapu jako takového. Poznejte příběh o tom, jak se zrodily hvězdy jako Dr. Dre, Ice Cube a Eazy-E. Je to nářez, má to sílu a z naší pětice se rozhodně jedná i o filmařsky nejzajímavější záležitost. Perlička na závěr. V roli Ice Cuba se vytáhnul Cubův synátor O’Shea Jackson.

Tak přejeme příjemnou podívanou a dejte vědět, které filmy o rapu, co se do naší pětky nevešly, byste ještě doporučili vy 😉