Nakolik je svět bezpečné místo? A kterým destinacím je lepší se vyhnout? Jak je na tom Česko z hlediska teroristické bezpečnosti?

Kdyby se tak svět dal bezpečně rozdělit do zón, abychom věděli, kde přesně nám může hrozit teroristický útok, a kde můžeme být úplně v klidu. Bohužel hrozby terorismu jsou relativní a stoprocentní bezpečí asi dneska ani neexistuje. Přesto si můžeme poměrně přesně udělat představu o tom, jak na tom svět z hlediska hrozby terorismu je.

O nebezpečí takovéhoto útoku nás přehledně informuje světová mapa, která rozděluje riziko do čtyř stupňů. Žlutá místa jsou z hlediska terorismu nejbezpečnější, tmavě červeným místům pak hrozí útok podstatně více. Jak je to tom naše země?

https://telegraphtravel.carto.com/viz/b3716a1a-1f00-11e5-ad49-0e43f3deba5a/public_map

Česko je relativně bezpečné

My, Češi, si můžeme pískat. Ve střední Evropě se spolu s Polskem řadíme mezi nejbezpečnější státy. Dokonce i naši milí východní slovenští sousedé jsou na tom s hrozbou terorismu o stupeň hůř. Co už ale natolik pozitivní není, tak je fakt, že zhruba třetinu hranic sdílíme na západě s Německem, které je hodnoceno nejvyšším potenciálem teroristického útoku a na jihu nás zase může mírně znervózňovat Rakousko, jehož potenciál je druhý nejvyšší.

aep4lybafbs-sofia-sforza

Pás vysokého rizika teroristického útoku se koneckonců rozpíná od Německa přes celou západní Evropu až po Španělsko, Velkou Británii nevyjímaje. Výjimku v podobě světlých bodů tvoří v této oblasti Irsko a Portugalsko.

Británie je stejně nebezpečná jako Afgánistán

Stejným, tedy nejvyšším stupněm jsou pak také hodnoceny země, u nichž je vysoké riziko výskytu terorismu tak nějak předpokládané. Čtyřku tak má „přibitou“ také Pákistán, Turecko, Afghánistán, Rusko, Indie, Saúdská Arábie, Irák nebo takřka severní polovina Afriky, kde to vytrhává jen Guinea a Sierra Leone.

Obecně se nám ten svět spíše nebezpečně krvavě červená, než aby se ilustrační mapa skvěla sluníčkovou žlutí. Možná by bylo zajímavé prohlédnout si srovnání s mapou, která by vyjadřovala totéž, ale podle situace před deseti lety. Takovouto mapu však prozatím nemáme k dispozici.

banner-949945_1920

Zdá se, že bychom se asi měli smířit s rostoucím rizikem teroristického útoku ve stále více státech světa. Možná, že za pár let bude v podobné mapě svítit oranžově i Česká republika. Ale co, jak kdysi napsal básník Lawrence Ferlinghetti v jedné ze svých básní, „svět je báječné místo k narození.“ Jiné také nemáme, takže nám nezbývá než se s novými podmínkami a situacemi smiřovat.

Zdroj: Telegraph Travel

Foto: Unsplash/Sofia Sforza, Pixabay