Před nějakou dobou, když jsem zavítal na Zootropolis, jsem to zase pocítil. Ty otazníky v očích přítomných rodičů, kteří přivinuli své ratolesti blíže k sobě. Nevěřícné pohledy párů myslící si, že jsem náhodou zabloudil do špatného sálu. Chichot (před)pubertálních holek kvůli tomu, že jsem přišel do kina sám a ještě na pohádku.

Ach ano, všichni tihle mohou vyrazit do kina na novou Disneyovku, aniž by to budilo zvýšenou pozornost. Ale dorazí-li dospělý muž a osamocen, působí to stejně podezřele jako přítomnost kvalitního masa v receptech Ládi Hrušky.

Vis_urania_kino

Chodit na pohádky sám zvládne jen muž s velkým M

Přesto jako správný chlap vím, že život je hořký, bohudík, a proto jsem dávno srovnaný se svým údělem a trochu toho společenského odsouzení zvládnu ustát. Vzato kolem a kolem vydat se takhle samotářsky na animák do kina je vlastně jedna z nejmaskulinnějších věcí, co může muž udělat. To, že vyžahne 10 piv po fotbalu s kamarády, u kterého si z plna hrdla zap*čoval, se dá očekávat a bereme to jako samozřejmost. Ale přiznat si, že chci vidět nejnovější Dobu ledovou a je mi jedno, že na to se mnou nikdo nepůjde, to chce doopravdy koule.

Proč to píšu? Protože věřím, že mezi pány se najde spousta takových, co si v hlavě vystavěli zdi, které je potřeba zbořit. Pokud se cítíte v pasti, musíte se z ní dostat. Pokud máte nutkání jít na nejnovější počin studia Pixar, tak se zvedněte a běžte. Bojíte se, co si o vás pomyslí ostatní? Srabe. Bábovko. Ukaž, že jsi skutečný chlapák a běž na svůj vytoužený animák. Ano, na téhle osvětě by se mělo zapracovat. Vezměte si, kolik duší trpělo u další akční vypalovačky, zatímco jejich srdce toužilo třeba po Shrekovi.

Když moc chci, ale nedokáži najít odhodlání

Bořit překážky není ale mnohdy snadné, takže pokud v sobě nedokážete najít odhodlání se vrhnout do jámy lvové přímo, tak vy bojácnější máte další možnosti, jak si užít animák v kině, aniž byste byli vystaveni nadřazenému pohrdání rodin s dětmi. Už nikdy víc útrpné sledování DVD ve vlastním zšeřelém obýváku.

5453242045_93eb5bc5a4_b

1. Běžte s přítelkyní/kamarádkou

Ano, můžete vzít drahou polovička nebo dobrou kamarádku, jenže co když poběží váš vytoužený animáč a ona nebude mít čas, nebo nebude chtít. Běžný problém. A co teprve když mermomocí bude chtít jít na nejnovějšího Bonda, když vy zrovna chcete vidět nová Auta. Ještě běžnější…

2. Půjčte si cizí dítě

Nemyslím to tak, že byste měli čapnout prvního prcka, na kterého narazíte, ale opatřete si dítě z blízkého okolí. Jste hrdým strejdou? Pomozte ségře nebo bráchovi a jejich polovičkám si odfrknout. Nejen že uvidíte animák, na který se těšíte, ale budete za bezva sourozence a hodného strýčka. Dá se také aplikovat na dobré kamarády, kteří již také disponují dětmi.

3. Najděte si vzdálenější kino

Pokud bydlíte třeba v Praze, vyhněte se nejvytíženějším multikinům, podívejte se někam na okraj. Šance, že budete v kině sám, je velká. Přinejmenším tam nebude tolik lidí a společenský tlak na vás nebude tak velký. Bydlíte-li třeba v menším městě zkuste hledat kina v jiných blízkých městech. Třeba narazíte na takové, ve kterém účast pěti platících diváků považují za úspěch, a vy budete mít na sledování nového Příběhu hraček daleko větší klid.

1125019024_356243621e_o (1)

4. Vybírejte si divné časy

Pokud vám to možnosti dovolí, choďte třeba velmi brzy. Takové úterý v jednu odpoledne ideál. Děcka jsou ve školkách a školách a rodiče makají. Na to už se vyplatí napracovat přesčas, nebo vzít si dovolenou. Pokud zkombinujete i s bodem č. 3, své šance na klidné sledování bez předsudků mnohonásobně zvýšíte. Pokud ale naopak narazíte zrovna na projekci, které se účastní blízká školka, tak to jde do tuhého. Tady nálepku infantilního přerostlého dítěte budete sloupávat těžko. Možná si o vás přítomné učitelky pomyslí i horší věci. Rozhodně dětem nenabízejte bonbóny, byť by vaše úmysly byly sebelepší.

Nebo můžete naopak vyrazit mnohem později. Především mnohá multikina si uvědomují, že i odrostlejší diváci potřebují svou dávku animované roztomilosti a jednoduchých gagů a chtějí jim vyjít vstříc. Bývá dnes běžné, že projekce animovaných filmů jsou i po osmé večerní. Kromě toho, že tam budete mezi svými a vyhnete se odsuzování, si také mnohdy vychutnáte film v původním znění, což vám navíc dodá pocit, že jste vlastně filmoví fajnšmekři.

Takže závěrem pánové, nestyďte se a vymaňte se z řetězů společenských očekávání, protože jestli si ten animák neprosadíte, tak u mě nejste žádní chlapi.

Foto: Wikimedia, Vimeo, Flickr