Upozorňuji všechny nevěřící v otce Ódina, co ještě neviděli všechny série Vikings, nebo tenhle seriál snad vůbec neznají, že článek se určitě nevyhne SPOILERŮM! Další čtení tedy jen na vlastní nebezpečí.

Pátá série vyřeší velkou otázku, na kterou se od předchozí určitě ptáme všichni. Jak to bude s Vikings bez Ragnara? Konec čtvrté sérky ukázal, a nové propagační materiály domněnky jenom potvrzují, že konflikt mezi bratry se bude prohlubovat. Může ale zajít dál, když už nyní vyústil ve smrt jednoho z nich? (R.I.P. ty blonďatej, jehož jméno jsem si na rozdíl od tvýho mulletu stejně nemohl zapamatovat.)

Zároveň se mezi nimi rozhoří drobné i větší boje o moc, ve kterých nebude chtít zůstat pozadu ani Lagertha. Zasáhne do těchto tahanic někdo další? Možnosti určitě jsou…

Lagertha vs. Ivar – kdo usedne na trůn Kattegatu?

Nicméně ve středu těchto sporů bude stát hlavně Ivar a Lagertha. Oblíbenější a především stále živá Ragnarova manželka bude nadále čelit Ivarovu hněvu za zabití jeho matky Aslaug (to je ta druhá, neoblíbená a především mrtvá manželka Ragnara). Kromě toho jako žena to prostě na trůně nebude mít lehké už z principu, takže její královská sesle se asi bude povážlivě houpat.

To, že se naši nordičtí přátelé do sebe pravděpodobně pustí i na vlastní půdě, ale neznamená, že by se zámořské osady měly přestat bát. Dobyvačné choutky správného Vikinga neopustí, a tak se i tentokrát Wessex dočká jistě zajímavé návštěvy ze skandinávského poloostrova.

Královský trůn po Ecbertovi zaujal jeho syn Aethelwulf, který nikdy zvlášť spojenectví s Ragnarem neholdoval a vůči Vikingům cítí velkou zášť. Na jeho straně se objeví nová postava v podobě biskupa Heahmunda, který si uzme roli nového seriálového záporáka. Nenechme se tak zmást jeho kněžskou příslušností, prý to je velký a hrdý bojovník, který bude čelit především psychopatickému Ivarovi (bude ve Vikings někdo, s kým tenhle magor nebude bojovat?). Heahmunda si střihne charismatický Jonathan Rhys Meyers. Milovníkům historických seriálů znám již jako Jindřich VIII. Tudor.

Bjorn bude objevovat svět, co zbylí bratři?

Vlastní dějovou linku bude mít Bjorn. Toho neopustí objevitelsko-dobyvačné choutky a vrhne se znovu do Středozemního moře a možná i dál, aby tak prozkoumal další kouty světa. Jaká další města tak po Paříži Vikingové asi vyplení? A znamená to, že Bjorna situace doma nezajímá? Uvidíme.

Mimo proud běsnění a dobývání by se chtěl držet Ubbe. Ten prý chce především klid na nějaký farmářský život, podobně jako Ragnar na začátku, a tak by se vrátil k pokusu o trvalé osídlení Wessexu. Nicméně spory s !Ivarem! jeho plány značně narušují a bůhví, jak dopadnou.  A jak do této skládačky zapadne poslední Ragnarův syn Hvitsverk se budeme muset nechat překvapit. Oficiální materiály se o něm příliš nešíří.

S určitostí dnes ještě víme, že Floki nadále bude zkoumat spirituální kouty své duše. A to především díky zásahu shůry, kdy ho rozbouřené moře vyplaví na dosud neobjeveném Islandu.

Co nás ještě čeká dál?

Tvůrci svatosvatě přísahali, že Vikings skončí 6. sérií. Nyní si tak vychutnáme předposlední výlet do časů, kdy vousy bývaly delší než polární noc. Jenomže aby nám to nebylo tak líto, pátá sérka bude servírovaná nadvakrát. Prvních deseti dílů se tak dočkáme teď na přelomu podzimu a zimy (první díl bude k mání 30. listopadu, díl číslo 10 završí půlku páté série 24. ledna) a zbylá desítka poběží asi až na podzim 2018. Tedy skoro o rok později!

Poslední série, která se právě teď natáčí, spatří světlo světa nejspíš až v roce 2019. Herci plní sociální sítě fotkami z natáčení, takže už teď víme, že Lagertha a Ivar přežijí. A naposled se posuneme ještě asi o pořádný kus v čase, protože Lagerthě třeba přibyly slušné šediny. Navíc prosáklo, že velkou roli v posledním vikinském dobrodružství bude hrát Alfréd veliký, tedy syn Athelstana a Judith, osvojený potomek krále Aethelwulfa.

Budoucnost s Vikingy se nám tedy krátí, tak si ten společný čas ještě pořádně vychutnejme. A především doufejme, že duchovní otec Michael Hirst s dalšími tvůrci tuhle ságu důstojně dovedou do svého konce.

P. S.: Ježíš slíbil vymýtit chudobu. Ódin slíbil, že vymýtí ledové obry. Nevím jak vy, ale já tu žádné ledové obry nevidím 😉

Foto: © History Channel / Katheryn Winnick