Všichni tam musíme, a většina se toho bojí. Strach ze zubních lékařů provází nejednoho pacienta. Jak se ale dá takový strach přelstít?

Zvuk zubní vrtačky nahání hrůzu malým dětem, sofistikovaným dámám i velkým silným nebojácným chlapům. Jakmile jde totiž o zuby, začínáme se bát. Mnoho lidí má se zubním lékařem spojené nepříjemné zážitky ze základních škol, kde ještě v dobách mého raného mládí jezdila celé třídě kontrolovat zuby jedna nepříjemná zubařka.

I když je dnes moderní stomatologie natolik pokročilá, že téměř není třeba se obávat bolesti, spoustu lidí strach ze zubařského křesla takřka paralyzuje. Ze samého strachu odkládají preventivní prohlídky z nejzazších termínů na ještě „zazší“, a pak problémy, které by odhalila včasná zubní preventivní prohlídka, narůstají a vyžadují komplikovanější a mnohdy také nákladnější řešení.

zub 01

Sympatický lékař pomůže strach zdolat

Naštěstí přibývá stále víc a víc zubních lékařů, kteří mají ke svým pacientům kromě profesionálního také milý a lidský přístup. Za ideální příklad bych mohla jmenovat svou dentistku. Zatímco z okolních ordinací na poliklinice se ozývají děsivé zvuky vrtačky, z její ordinace se nese hlasitý smích. Během ošetřování zubů totiž lékařka svým pacientům vypráví vtipné zážitky s rodinou nebo vtipy. Největší problém je tak v její ordinaci příliš neprskat sliny, zatímco se snažíte smát s umrtvenými ústy.

Je jasné, že každý nemá štěstí na skvělého zubaře, který během zákroku dokáže odvést pozornost pacienta k něčemu úplně jinému. Důležité ale je, aby pacient svému lékaři důvěřoval. Pokud tento pocit vůči svému zubnímu lékaři nepociťujete, radši jej změňte.

S dobrým zubařem můžete i před náročnějším zákrokem prodiskutovat postup a pokud se například opravdu hodně obáváte bolesti, můžete se svým lékařem prokonzultovat i silnější sedativa. Samotný zákrok vám pak po domluvě může lékař komentovat, abyste se nemuseli bát prapodivných zvuků, které se občas v průběhu zákroku z vaší ústní dutiny ozývají, nebo naopak může zubař odvádět vaši pozornost jinam.

zub 02

Čím delší odklad, tím větší problém

Nedá se nic dělat, prvotní strach ze zubaře budete muset překonat jednorázově tím, že se prostě odhodláte a konečně se objednáte na preventivní prohlídku, na kterou dokonce i dorazíte. Odkládání a přehlížení problémů se zuby vás totiž může nakonec vyjít pěkně draho. A nejen finančně.

Pokud necháte „vyhnít“ například vylomený zub, riskujete, že se vám zanesou infekcí zubní kanálky a jejich čištění není zrovna příjemná záležitost. I kaz objevený a ošetřený v počátečním stadiu nadělá mnohem méně starostí než kaz, který se rozšiřuje někdy celá léta a k zubaři vás dožene až nesnesitelná bolest.

Obecně by mělo platit, že byste svému stomatologovi měli důvěřovat a navštěvovat jeho ordinaci jednou za půl roku. Preventivní prohlídka vám totiž zabere ani ne deset minut, lékař vás navíc jako bonus zbaví zubního kamene a popřípadě odhalí rizika vzniku kazů. Pravidelnou návštěvou tak můžete docela účinně eliminovat riziko, že si jednoho dne budete muset v zubní ordinaci posedět na křesle nebývale dlouhou dobu.

zub 03

A ten strach ze zubaře? Ten postupně pomine sám, když budete každých šest měsíců ze zubařského křesla vstávat s konstatováním, že vaše ústní dutina je naprosto v pořádku.

Foto: Pixabay