Parné léto je konečně tady a pomalu, ale jistě se nám blíží dovolenková sezóna. Dovolené jsou sice krása, ale co to balení? Taky se nad kufrem trápíte?

Balení se před odjezdem na dovolenou patří k nejméně příjemným aspektům volných dnů. Ale udělat se to musí. A tak neustále snášíte na hromádku další a další potřebné věci, až nakonec zjistíte, že před vámi vyrostla obrovská hromada věcí, kterou nemáte šanci sbalit.

A tak bezradně sedíte nad přeplněným kufrem a uvažujete o příplatku za další zavazadlo do letadla nebo o tom, jestli se vám všechny ty věci vůbec vejdou do auta. Přitom minimálně třetinu věcí na dovolené vůbec nepoužijete, ale vzít si je prostě musíte.

Omezte nepotřebné věci

Balení byste měli přizpůsobit charakteru své dovolené. Pokud se chystáte lenošit u moře, jen stěží budete nutně potřebovat pohorky a pokud se chystáte rybařit v Norsku, tak zase patrně tak úplně nebudete potřebovat plavky a nafukovací člun. Jde o to, že je sice třeba předpokládat různé situace, ale není třeba to tak úplně hrotit.

suitcase-1412996_1920

Stačí si proto na dovolenou zabalit jen jedny dlouhé kalhoty a jeden hřejivější svršek, nějaké kraťasy (v dámském případě možná i sukni) a dostatek triček. Co se týče spodního prádla, stačí si vzít třeba jen čtyři kousky, které si na dovolené posléze můžete hravě přeprat – a nemusíte s sebou táhnout balík spodního prádla. Totéž platí o ponožkách, samozřejmě.

Ano, možná budete také potřebovat pláštěnku nebo deštník nebo další věci, které by vám mohly náhle chybět, ale vyplatí se zjistit si, jestli pro vás za dané situace nebude výhodnější některé části vybavení pořídit až na místě. Omezit se můžete také s botami, stačí jedny pevnější a jedny otevřené, například sandále. Ale bez ponožek, prosím!

Investujte do lahviček

Krabičky na jídlo a lahvičky na kosmetiku nejsou jen rozmarem a vášní žen. A konkrétně ty malé lahvičky na převážení kosmetiky jsou setsakramentsky výhodné. Přelijete si do nich totiž jen část šamponu či sprchového gelu a nezabíráte si zbytečně tolik potřebné místo v kufru velkými obaly s kosmetikou a hygienickými prostředky, kterých navíc třeba máte už jen málo a přesto taháte neskladné lahvičky.

Pokud je vám i tak líto utratit 150 až 200 korun za speciální malé lahvičky, můžete investovat do zmenšených cestovních originálních balení kosmetiky. V drogeriích se dá sehnat už poměrně široká škála miniaturních přípravků, jejichž lahvičky můžete poté slavně recyklovat.

Proberte elektroniku

Opravdu potřebujete na dovolené technologický arzenál čítající notebook, telefon, tablet, kameru, foťák a čtyři powerbanky, které by byly schopné to všechno záložně napájet? Koneckonců je to dovolená a měli byste si odpočinout. Sedět u notebooku můžete i doma, to nemusíte nikam vyrážet. Dovolená by měla skutečně znamenat jiný režim a k tomu například koupání v moři nebo výletní procházky rozhodně patří. Notebook můžete s klidem nechat doma, určitě se na dovolené zabavíte.

camera-1053048_1920

Pokud se obáváte, že by vám technika mohla přece jen chybět, vezměte si tablet, ale i tento kousek zvažte. Pokud se strachujete o to, že vám nebude stačit paměťová karta ve fotoaparátu, pořiďte si radši ještě jednu, abyste nemuseli tahat notebook a případně harddisk, na který budete fotky stahovat a průběžně z foťáku mazat. A navíc je docela výzva fotit na dovolené tak, abyste sice měli zachyceny důležité momenty, a na druhou stranu se po návratu domů nemuseli probírat tisíci nicneříkajících fotek, ne?

Je ale dobré myslet na cestovní adaptér, který vám může zachránit život. Mnohde totiž naše zástrčky do zásuvky nezapojíte a zjistit to až na místě nebývá zpravidla příjemné. Důležité je vzít také nějaké léky, protože v cizí zemi budete jen těžko něco shánět, obzvláště pokud se nedomluvíte. Není sice třeba táhnout s sebou extra lékárničku, ale základní položky by v příruční lékárně neměly chybět. Tak jmenujme třeba paralen, živočišné uhlí, repelent, náplasti a nějaký krém na spáleniny od slunce, popřípadě něco na tlumení svědění štípanců.

Napište si seznam

Je mimořádně užitečné mít napsaný univerzální seznam, s nímž nikdy na nic nezapomenete. Jednotlivé položky si můžete s klidem odškrtávat a s novými zkušenostmi další připisovat. Díky důmyslnému cestovnímu seznamu tak (možná) nebudete odjíždět z domu s pocitem, že jste něco zapomněli. A nebo taky ne.

anzac-1368717_1920

Foto: Pixabay