Zatímco zbytek světa a pod teroristy a uprchlíky shrbená Evropa nedává pozor, Německo se právě o něco zvětšilo. Jak to?

V minulém století této středoevropské zemi trvalo dvě války, než konečně zvětšila území. Ale někdy během posledních měsíců, možná let, to zvládla i bez obětí na životech. Aniž by vystřelila jedinou ránu, zvětšila se o 500 metrů čtverečních. Všechno díky malé říčce Křinice, značící hranice mezi Německem a Českou republikou. Jak si někdo bystrým okem v dubnu všiml, změnila „nepatrně“ svůj kurz – samozřejmě v prospěch Němců.

Křinice teče jihovýchodním cípem Německa, konkrétně spolkovou zemí Sasko a malebnou, hornatou krajinou zvanou Saské Švýcarsko se stejnojmenným parkem na hranicích.

Německo

Podle německého magazínu Der Spiegel tuhle novinku objevil Rolf Böhm, jehož prací je putovat po kraji a aktualizovat podle něho mapy. Kdo by si takovou práci nepřál! Místo hodin strávených v kanceláři být obklopen přírodou a čerstvým vzduchem. V dubnu zaregistroval, že malá smyčka, která řeku stáčela, už neexistuje – zrovna na úseku, který oba státy odděluje.

Stanovit administrativní hranice podle řeky se možná zdá jako dobrý nápad. Ale příroda je nevyzpytatelná a řeky svůj směr často mění. Následují hranice jejich pohyb, nebo zůstávají na svém místě? Druhou z těchto možností preferují v USA. Podobný problém jim způsobuje nezkrotná řeka Misssissippi, která odděluje jednotlivé členské státy. Když si její tok přiblížíte na mapě, spatříte spoustu meandrů.

mapa

Soudě podle pevnosti podkladů v místě, kde Křinice kdysi tekla, předpokládá Česká republika, že k posunu došlo někdy kolem roku 2013, kdy byla oblast naposledy zaplavena při povodních. Ve výsledku tedy Německo nabylo a Česká republika ztratila plochu okolo 18 až 28 metrů. Česko doufá, že tento objev bude řádně ověřen vládami obou zemí. Tak snad vše s našimi pracanty úředníky dobře dopadne.

Zdroj: www.bigthink.com

Foto: Pixabay