Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky, nebo třeba Monopoly jsou asi nejznámější deskovky, se kterými se setkal takřka každý z nás. Někdo u nich také skončí a jiné nepozná. Někdo se ale nebojí otevřít dveře do světa her a zábavy a narazí tak na výjimečné skvosty, které dokážou zabavit lidi bez rozdílu věku, pohlaví a národnosti.

Carcassone, Párty Alias, Krycí jména, Galaxy trucker nebo třeba Arkham horror, to jsou jedny z nejpopulárnějších deskových her dneška. Svou populární herní podobu mají třeba také Hry o trůny, Zaklínač nebo Pratchettovy příběhy ze Zeměplochy. Zahrát si můžete dokonce ve stolní podobě Curling. Možnosti jsou dnes tak široké, že hranicí je pouze fantazie tvůrců snažící se vystihnout poptávku hráčů.

Nechte se vtáhnout do světa deskovek

Vlna nerdství a zvýšeného vlivu popkultury zapříčinily, že chlapi se už nestydí být občas kluky a ženy také s oblibou objevují své infantilnější já. I toto napomáhá tomuhle deskohernímu boomu, který vedl k tomu, že dnes se spousta přátel nesejde pouze na pivo, ale na pivo a nějakou hru k tomu. Někteří, zvláště mladší provozovatelé hospod a barů, mají přímo v podniku nějakou tu hru k zapůjčení a nejen ve velkých městech fungují dokonce specializované herny a herní kluby.

Will Wheaton, známý především z The Big Bang Theory, má dokonce na YouTube populární pořad o deskovkách TableTop. Stream vyprodukoval Deskohernu, která si takový úspěch nevydobyla, přesto ukázala, že rozkvět této záliby je vnímán i u nás.

Paříte? A jaká je ta vaše nejoblíbenější?

I proto se takhle zeptám, patříte už mezi pravidelné pařany, nebo vytáhnete hru aspoň při nějaké občasné příležitosti? Jestli ne, určitě to napravte a neochuzujte se o vtipné nebo třeba i napínavé zážitky. Pokud už mezi hráče patříte, tak pište do komentářů tipy pro ostatní na dobré hry.

Za mě doporučím hru V hlavní roli, vtipnou jednohubku, ve které stavíte známé postavy a osobnosti do netradičních rolí a situací a snažíte se svou kartu prokecat a protaktizovat, tak aby zůstala na stole jako poslední. Jednoduché na pochopení, vhodné i do opilé společnosti 🙂

Perlička na závěr. Česká republika v tomto odvětví není žádné béčko a to díky Vladimíru Chvátilovi. Ten patří ke špičce mezi tvůrci deskových her. Z jeho dílny vzešly třeba právě výše zmíněné hry Galaxy trucker a Krycí jména. Druhá jmenovaná dokonce získala ocenění Spiel des Jahres (hra roku) 2015, což je v tomto oboru cena srovnatelná třeba s filmovým Oscarem.

Foto: publicdomainpictures.net, pixabay.com – 1, 2,