A spousta dalších překvapivých věcí, které nás ráno brzdí.

Žít naplno, jako by to byl náš poslední den. Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Bez práce nejsou koláče. Ranní ptáče dál doskáče, a další pořekadla, která nám ranní únavu nijak neusnadňují. Vstávat zkrátka není lehké a pro některé lidi formulace dobré ráno k označení této fáze dne rozhodně nepatří. Ale není to náhodou i naše chyba? Přinášíme překvapivý seznam sedmi věcí, které byste podle vědců rozhodně dělat neměli.

Naučte se svůj budík neodkládat

Ráno vám začne zvonit budík, vy ho vypínáte a nadšeně vyskakujete z postele. Dělám si srandu. Taky patříte mezi skupinu lidí, kteří několikrát zmáčknou tlačítko odložit a vstávají až v době, která je pro stihnutí všech ranních příprav doslova kritická? A co když vám řeknu, že těch pět, deset nebo patnáct minut navíc vašemu spánku spíše škodí? Mozek se totiž při podřimování vrací do hluboké fáze spánku, ze které se probouzí hůře. Zatímco kdybyste vstali hned po celovečerním šlofíku, vytáhne vás zvonění pouze z lehkého spánku, který je pro tělo příznivější a necítíte se po něm tak unavení.

pexels-photo-97139

Nepijte kávu

Cože? A jak bez ní mám asi zvládnout rozlepit oči? Jednoduše. Naše tělo má své vlastní páky, jak během dne neusnout. Uvolňuje hormon kortizol, který má podobné účinky jako káva. Naneštěstí, když ho právě kávou nahradíte, zablokujete jeho vylučování a časem jej tak úplně nahradíte. Přestane se vylučovat a lahodná zrna už vás nepustí. Nejlepší je dát si svůj šálek až po desáté hodině.

Nekontrolujte si e-mail

Když se vzbudíme a okamžitě začneme kontrolovat e-mail, navykneme si ráno vnímat ve stylu: „všechno, co jsem už včera nestihl,“ říká expert, který zkoumá účinek technologií na náš mozek. A ráno bez stresu a pocitu viny přece chceme všichni!

pexels-photo4564646

Vyhněte se nedůležitým rozhodnutím

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v jednom rozhovoru řekl, že každý den nosí do práce stejné tričko, aby limitoval množství zanedbatelných rozhodnutí, na které vyplýtvá svou energii. Takže pro produktivnější den nakupte dvacet stejných outfitů. Nebo méně extrémní možnost, vyberte si oblečení na další den už večer.

Vylezte z nor

Vnitřní hodiny, tedy náš cirkadiánní rytmus je ovlivňován světlem, které spouští uvolnění hormonu melatoninu. Když je málo světla, hlásí, že je čas jít spát a naopak. Proto nám přijde, že vstávání v létě není tak náročné, jako během temných podzimních rán.

pexels-photo-102623

Rozpruďte krev v těle!

No jasně, cvičení je vždycky odpovědí na všechny otázky týkající se zdravějšího/šťastnějšího/produktivnějšího životního stylu. Ale pokud chceme být více konkrétní, cvičení ještě před snídaní je tou správnou cestou. Podle belgické studie dokonce spálíte více kalorii, něž kdykoliv jindy během dne.

Neodkládejte důležité úkoly

Podle vědců z Nottinghamské univerzity je naše sebeovládání ráno největší a během dne postupně klesá. Já teda nevím jak vy, ale vidím to spíše naopak…

pexels-photo-227432

A poslední věc: dejte si dort!

To nejlepší na konec. Studie 193 dospělých objevila, že pokud ke snídani přidáte sušenky nebo čokoládu, zaženete tak další chutě na sladké během dne. Jinak řečeno, začleněním dortu do ranní rutiny můžete být po zbytek dne zdravější. To je věda, nepochybujte o tom.

Zdroj: indy100.com

Foto:Pexels