Soužití nebo vztah se sebevědomou ženou, která ví, co chce a nebojí se si o to říct, nemusí být vždy jednoduché. Na co se tedy můžete připravit?

Zdravé sebevědomí je užitečná vlastnost, ale v určitých ohledech může také trochu překážet. Ženy, které disponují vyšším sebevědomím, než je ono zdravé optimum, jsou mnohem méně tvárné a přesvědčitelné. Jakékoli kompromisy z její strany se tak třeba mohou stát zásadním problémem.

Na jednu stranu můžete být rádi, že máte za partnerku soběstačnou spokojenou ženu, která drží svůj život pevně v rukou, na druhou stranu si buďte jistí, že ten, kdo se bude měnit k něčímu obrazu, budete nejspíš vy. Ona totiž možná už odmalička slýchá, jak je šikovná a dokonalá a s postupem času se s tím naučila velmi pohodlně žít.

Klíčové je dětství

Pro zdravý vývoj ženského sebevědomí je klíčové už období dětského věku, a pak samozřejmě puberta. Dívka, které rodiče v jejích čtrnácti letech budou připomínat její neschopnost, nemožnost, ošklivost a další špatné vlastnosti, se jen stěží odrazí a vybuduje si zdravé sebevědomí. Naopak dívka, která bude od útlého věku zahrnována pozorností a chválou, si bude své hodnoty velmi dobře vědoma. A může ji také přeceňovat.

11

Pokud se rozhodnete se sebevědomou ženou žít nebo sdílet společný čas, připravte se hned na několik úskalí, na která můžete narazit. Hned prvním, a notně zásadním problémem bude prosazování vašich názorů. Ona je totiž zvyklá argumentovat a je bohužel také zvyklá na to, že její okolí s jejími názory a argumenty souhlasí.

Sebevědomé ženy nejsou zvyklé prohrávat, protože jsou ochotny bojovat do krve a získávat převahu. Snadné nebude ani fungování vztahu. Díky sebejistotě tyto ženy zpravidla znají svou hodnotu, a i když se s vámi rozhodnou randit, neznamená to, že se vzdají svých starých přátel. A tak se budete zřejmě muset učit vyrovnat alespoň s tisíci skvělými kamarády, s nimiž chodí několikrát do měsíce na víno či kávu a jejichž jména si nikdy nezapamatujete.

14

Sebevědomí jako prokletí?

Sebevědomé a úspěšné ženy si často stěžují, že nejsou šťastné ve vztazích a osobním životě. Muži z jejich úspěchů a sebejistoty mají respekt, což je pochopitelné. Jen málokterý muž vedle sebe dokáže mít partnerku, která nad ním má navrch. Přesto se i u tohoto typu žen objevuje touha po harmonickém partnerském soužití, které je plné lásky a romantiky.

Ale chce to po boku silného muže, který dokáže ukočírovat jejich rozmary a dá jejich osobnímu životu alespoň z poloviny tak jasný směr, jako má jejich život profesní. Když se totiž se sebevědomými ženami naučíte jednat, zjistíte, že budete mít po boku silnou a věrnou partnerku, kterou jen tak něco neporazí. A tomu se ani ta nejhodnější domácí puťka nevyrovná.

12

Foto: Unsplash/Atikh Bana, Jens Lindner, Kaci Baum