Při současném diktátu je velmi snadné zabřednout do zajetých kolejí, ze kterých se jen těžko hledá cesta ven. Ale jde to. Jak?

Jít do práce, vydělávat peníze, jíst, spát a tu a tam si udělat radost věcí, kterou už všichni kolem nás dávno mají. Spadáme do uniformity, a pro každodenní stereotyp to už ani nevnímáme a ani nám to nevadí. Pro samou práci a honbu za penězi a lepším životem si tak ani neuvědomujeme, že náš reálný život nám díky spěchu za lepšími iluzemi protéká mezi prsty.

[jetpack-related-posts]

Je třeba zásadně změnit uvažování a životní styl. Není možné donekonečna jen čekat na něco lepšího, co dost možná ani nepřijde. Je potřeba začít žít plnohodnotný život, a ne neustálé provizorium, které bereme jako přečkávací stádium do doby, než „nám bude dobře“. Je jasné, že ta změna nebude záležitostí jednoho dne, protože jako každá životní změna si i plnohodnotný přístup k životu žádá víc práce i pozornosti. Ale s trochou úsilí se toho dá dosáhnout.

puzzle-961800_1920

Stanovujte si malé a dohledné cíle

Je to snazší, nežli se hnát za jednou velkou a obtížně dosažitelnou akcí. Časem možná dosáhnete i toho největšího a dlouhodobého cíle, ale je potřeba se do doby, než jej skutečně dosáhnete, nezničit frustrací, která by mohla plynout třeba z toho, že svého cíle nedosahujete dostatečně rychle.

Stanovujte si tedy malé dílčí výzvy, které jste schopni si třeba s výhledem do dvou, tří až čtyř let reálně splnit. Každá splněná výzva vás totiž nakopne k tomu, abyste mohli čelit nové. Pokud se budete unavovat stereotypním naplňováním cíle, který si můžete naplnit třeba až za deset let, ztratíte zbytečně deset let života.

Pokud navíc budete umět rozkouskovat svůj velký cíl do dílčích kroků, budete mít vyhráno. Jen stěží se můžete začít aktivně podílet na stanoveném cíli typu: „Až mi bude pětatřicet, budu atraktivní a hrozně bohatý.“ Jakým způsobem své atraktivity dosáhnete? A jakým způsobem chcete zbohatnout? Je nezbytně nutné si ve svém životě stanovit priority a poměrně jasně vědět, co vás baví a co vás naplňuje.

mark-516277_1920

Nebude to snadné

Možná, že zpočátku nebudete mít tu správnou motivaci, abyste své dílčí výzvy dotahovali. Protože ze svého pohodlného stereotypního života víte, že i když si tu výzvu nenaplníte, tak se nic nestane. Nicméně rozhodně vytrvejte a nezanevírejte na vybočení z každodenních stereotypů. Jednoho dne byste toho totiž mohli litovat. A žijeme přece jen jednou, ne?

Foto: Pixabay