Skandinávským lákadlem je pro turisty hlavně Norsko a Švédsko. Své výhody ale skrývá i Finsko. Navštivte jej a určitě stráveného času v přehlížené severské zemi nebudete litovat!

1. Není tam zase až taková zima

Průměrné teploty se v zimě pohybují kolem mínus čtyř stupňů a osmnácti v létě. Zatímco zbytek evropských zemí občas sužují nesnesitelná vedra, Finové užívají plnými doušky mírného léta. Díky tomu se veškeré aktivity i prohlížení památek zdají o dost příjemnější a nepropotíte u toho všechna trička.

800px-HelsinkiToolonlahti

2. Hojnost místa

Jste unavení z přeplněných ulic a lidé už vám lezou na nervy? Na 211 000 kilometrech čtverečních tady žije pouze 5,5 milionu lidí. To je asi 38 lidí na kilometr a půl čtverečních. Rozhodně si odpočinete a nebudete mít klaustrofobické pocity. Při dovolené z obrovských přírodních scenerií pořádně načerpáte síly!

Rödjan_flygfoto_mini

3. Snadná komunikace

Místo krkolomných francouzských nebo německých frází si vystačíte s angličtinou. Stejně jako zbytek jeho skandinávských sousedů má i Finsko úředním jazykem tuto převládající světovou řeč. Stresování okolo domluvy hoďte za hlavu a řešte jiné, důležitější věci – třeba kde jíst a co všechno vidět.

1024px-Hauhontie6

4. Euro jako měna

Na rozdíl od jiných severských zemí zde nakoupíte v eurech a tak využijete zapadlé mince z předchozích dovolených.

1024px-ViewOfficeParliamentFinland

5.Vyspělé technologie na každém kroku

Země je známá hlavně pro největší množství mobilních telefonů a internetových sítí na hlavní město. Ačkoliv se to moc neví, je druhá v informačních technologiích, hned za Spojenými státy.

800px-Lutheran_Cathedral_Helsinki

6. Prakticky bez kriminality

Extrémně nízká kriminalita dělá z Finska ideální destinaci pro solo cestování, rodiny s dětmi a starší cestovatele, kteří se na rozdíl od ostatních mohou cítit více zranitelní v místech s rojnicí zločinu. Hlavní město Helsinky dokonce zvolili druhým nejbezpečnějším místem na zemi.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

7. Nekonečné možnosti

Že byste neměli kam jít? A 187 888 jezer je vám málo? Víc na světě ani nenajdete. Výjevy přírody vám učarují, ať už na lodi, kolech nebo vlastních nohách.

1024px-Karjalanpiirakka-20060227

8. Gurmánské zážitky

Pokud jste si mysleli, že za celou dobu nesmlsnete nic víc než soby, máte o důvod víc zemi navštívit. Budete totiž dost příjemně překvapeni. Finská scéna je rodištěm mladých nadějných kuchařů, kteří se snaží dostat na výsluní. Z lokálních potravin vytváří nové a inovativní obměny tradičních pokrmů.

1024px-HouseOfTheEstatesByPollo

9. Stabilní vláda

V poslední době dost velká výhoda, kterou člověk aby hledal jako jehlu v kupce sena. Finsko se pyšní nejmenší korupcí na celém světě.

Red_and_green_auroras

10. Přírodní světelná show

Vidět na vlastní oči polární záři, to je magický zážitek na celý život. Akorát si dopředu vyhledejte dostatek informací, tahle podívaná není každý den.

1024px-Midnight_sun

11. Nekončící den 

V práci vám někdy den připadá nekonečný? Tady ho tak můžete skutečně zažít. Výjimečný přírodní fenomén je dalším must see. Alespoň jednou za život.

800px-Smoke_sauna

12. Finské sauny

Sauny jsou zde místem nejenom k relaxaci, ale i k socializaci. Prý jsou jich tady až tři miliony, většina z nich v soukromém vlastnictví, ale i tak o ně určitě nebude nouze!

Zdroj: www.lifehack.org