Ben Affleck asi svému kamarádovi Mattu Damonovi záviděl roli Jasona Bournea, tak přijal nabídku zahrát si podobně nebezpečného chlapíka v novém filmu Gavina O’Connora Zúčtování.

O’Connor je režisér chlapských filmů jako třeba Hokejový zázrak nebo Warrior, což je mimochodem podle mě jeden z nejlepších filmů vůbec. Především ve „válečníkovi“ ukázal, že umí natočit skvělou testosteronovou podívanou s propracovaným psychologickým podtextem a slušným příběhem. V Zúčtování to zkouší znovu a vůbec to nedopadlo špatně.

Autistický účetní nejde pro kulku daleko

Affleck hraje neobyčejného účetního a to hned v několika rovinách. Zaprvé trpí autismem, ale je naprosto geniální s čísly. A díky svému vojensky založenému otci je poměrně výkonným zabijákem s velmi nadstandardním výcvikem, jak ve střelbě, tak v boji nablízko. Proto se logicky rozhodl pro kariéru účetního 😉 Akorát, že se o finance stará především kartelům, teroristickým organizacím a jiným nebezpečným elementům.

Díky jeho schopnostem se mu daří vyhýbat průšvihu. Až když paradoxně vezme jednu zdánlivě obyčejnou zakázku, se začnou dít věci. A divák se má na co dívat.

g3

Dění na plátně vtáhne, protože svým způsobem fascinuje. Otevírají se otázky, na které člověk chce znát odpověď. Bohužel ne na všechny dostane odpověď. Ale dílky, které do sebe v průběhu filmu zapadnou, dávají ucelený a zajímavý obrázek příběhu, který je určitě možné dál rozvíjet. Nedivil bych se, kdyby se z tohohle stala série.

Ben Affleck velmi příjemně překvapil

Navíc Affleck je možná v roli, až překvapivě, velmi přesvědčivý. Že už není dřevo, jakým býval, se ví, ale myslím nejenom herecky, ale i při rvačkách a akčních scénách. Damon se taky na začátku nejevil jako správná volba pro nezastavitelného agenta Bournea. Podobně se nezdá Affleck jako ta nejlepší možnost pro autistického superzabijáka. Přesto mu tato role sedí naprosto výborně.

g2

Film v sobě snoubí akční parádu s psychologickou rovinou poměrně snadno. Přesto je v některých věcech Zúčtování nedotažené. Některé zvraty jsou moc okaté a očekávané, vedlejší postavy, ač je hrají dobří herci a jsou slušně napsané, mizí rychleji, než by bylo potřeba. Nicméně já si z kina ve finále odnesl pocitově jeden z nejzajímavějších filmových zážitků tohoto roku. Perfektní to objektivně není, subjektivně to ale baví a vtahuje a zaručeně vás to nenechá chladnými.

Foto: Oficiální stránky filmu