V dnešní moderní době se setkáváme se stále většími možnostmi ukládání dat. A tak si svá data bezstarostně shromažďujeme a kupíme. Na co bychom ale rozhodně neměli zapomínat, je zálohování.

Prakticky každý z nás má alespoň jednoho kamaráda nebo známého, který vinou vlastní neobezřetnosti přišel o veškerá data ve svém počítači nebo telefonu. Náhoda si bohužel nevybírá a mnohdy i perfektně fungující přístroj vypoví službu ze dne na den. A nám, pokud nemáme zálohováno, zbývají většinou jen oči pro pláč a nefunkční zařízení.

První pomoc při záchraně dat

Velmi důležitá je při zálohování dat prevence a první pomoc při záchraně dat. Prakticky to znamená to, že čím více máme cenných dat, o které nechceme přijít, tím větší obezřetnost musíme projevit při jejich zálohování. Tento problém často vyřeší nastavení automatického zálohování, díky nimž nebudeme muset soustavně myslet na to, že o svá data můžeme v nevhodnou chvíli přijít.

security-265130_1920

I když si možná říkáte, že vám se to ještě nikdy nestalo a určitě to tak zůstane, může velmi záhy přijít chvíle, kdy budete své lenosti hořce litovat. Zpětné obnovení dat je totiž docela složitý a obtížný proces, za který budete navíc muset zaplatit odborníkovi. A ani tak nemusíte mít jistotu, že vaše data získáte zpět.

Externí disk jako řešení

Mnoho lidí volí k zálohování dat pevné externí disky s velkým objemem pro ukládání dat. Ty s sebou však nesou značné riziko, co se týče možnosti jejich upadnutí a poškození. Pokud navíc k nárazu dojde při přenosu dat nebo jejich načítání, můžete se rázem ocitnout v nepříjemné situaci. Ne ve všech případech samozřejmě dojde k poškození, ale riziko tam zkrátka je.

hard-159264_1280

Většina lidí volí k ochraně svých počítačových dat jejich zkopírování na flash disk nebo externí disk, což však řeší problém jen jednorázově. Stejně tak, jako sice počítáte s poruchou počítače, měli byste tak trochu počítat i s tím, že se vám může porouchat i ono zálohovací médium.

Ideální by tak patrně bylo zálohovat hned na několikrát. Svá data byste tak kromě externího disku měli mít pro jistotu uložená například na nějakém online úložišti, kterých dnes existuje také nepřeberné množství. Nevýhodou takovýchto úložišť ale je, že zdarma můžete disponovat jen značně omezenou kapacitou a ukládat svá data kvůli šetrnosti hned na několik takových úložišť už se jeví být až příliš velkou životní komplikací.

Identický obraz disku

Zdánlivě nejlepším řešením by tak mohlo být vytvoření identického obrazu celého disku, čímž si vlastně vytvoříte něco jako kopii svého počítače a všeho, co v něm máte. I za takovýto způsob zálohy si ale bohužel zaplatíte, pokud nemáte v okolí zkušeného a ochotného známého.

cd-437723_1920

Můžete si samozřejmě systematicky zálohovat svá data na CD a DVD. Ty jsou ale v dnešní době vzhledem k objemu dat značně neefektivní. Poslední možností, o které si dnes budeme povídat, jsou takzvaná cloudová úložiště. Už jsme je vlastně trošku „naťukli“. Svá data tak v podstatě zálohujete na vzdáleném úložišti, tato úložiště jsou v současné době velmi dobře spravována a udržována.

I zde ale existuje určité riziko: Nikdo vám nezaručí doživotní fungování těchto úložišť. A tak o svá data také jednoho dne vlastně můžete přijít. Ale to už je asi úděl a nutné riziko počítačové doby.

Foto: Pixabay, Pexels