Uvedení iPhonu X na trh se blíží. Release date je pátek třetího listopadu. Takhle těsně před tím, než to vypukne, bývá na recenze embargo. K šoku všech jeden pre-release text vyšel. Jaké to je, mít iPhone X v ruce?

Vizuální luxus

Steven Levy si svojí exkluzivní šanci na iPhone X odpracoval. Recenzoval už první iPhone, znal se se Stevem Jobsem a top tech žurnalistice se věnuje roky. Exkluzivní recenze vyšla v časopise Wired.

Jako první Levy zmíňuje obrovskou hi-res obrazovku, která díky minimalistickému designu (X je v podstatě obří displej) umožňuje „zážitek odpovídající podstatně větším smartphonům jako Google Pixel 2XL“. A to při praktické, pohodlné velikosti, kdy „nemáte při telefonování pocit, že si u ucha držíte pánev“.
Rozdíl v kvalitě obrazu je prý obrovský. Displej je sám o sobě podle Levyho důvod si iPhone X pořídit. Podobně nadšeně mluví i o obou nových fotoaparátech. První ukázky nových applovských fotoefektů, přinejmenším očekávaného Portrait módu, vypadají fantasticky. Kromě toho si Levy pochvaluje podstatně odolnější baterii (i když není nadšený z bezdrátových nabíječek, které vyžadují koupi nových adaptérů).

Nový design není bez rizik

Luxusní displej iPhonu X by si nebylo možné vychutnávat bez zásadní designové změny – univerzální tlačítko „Home“ je pryč. A spolu s ním i Touch ID. K odemykání X se používá skener obličeje, který rozezná, kdy se na displej díváte. Technologie, která kromě toho, že zní jako naprosté sci-fi, by mohla velmi snadno ohrozit úspěch nového iPhonu, pokud bude jen trochu nespolehlivá.

Levyho názor na facial scanner je mírně rozpačitý. Telefon nereaguje na cizí obličeje a nenechá se obalamutit ani fotkami. Bezpečnostní rizika tímhle směrem tedy snad nehrozí. Problém je v tom, že se ne vždycky odemkne ve chvílích, kdy by měl. Není to ale žádné drama, říká Levy. Stačí si dávat pozor na to, kam míříte foťákem a dívat se přímo do objektivu.

Horší je to se změnami v ovládání telefonu. Přeučit se na nové dotykové kombinace chvíli trvá a zvlášť pro pravidelné uživatele tabletů to nemusí být vůbec jednoduché. Další cenou, kterou je zapotřebí zaplatit za větší displej, je změna poměrů stran. Vývojářům zabere adaptace na nové formáty dost času. Levy si s čekáním a přeučováním hlavu neláme – na každý opravdový průlom si lidé musí trochu zvykat. A Levy má podle všeho pocit, že je průlom na dosah.

Blíží se revoluce?

Apple svým designem jde ke stále většímu minimálu. Nejde přitom jenom o vzhled nebo funkci, ale o princip. Telefon bez tlačítek. Zapnete jej pohledem.
Z Applu je dávno značka na hranici kultu, jejíž jméno a styl znamenají pro spoustu lidí víc než produkty. A nový ne-telefon se zdá být na cestě stejným směrem. Steven Levy s trochou nadsázky předpovídá, že iPhone XX už bude jenom oblak mlhy.  „Technologie, která prostě jenom je.“ Právě kvůli tomuhle posunu Levy uznává, že iPhone X je víc než jenom další upgrade.

Na jeho hlavní přednosti si ale budeme muset čekat – přijdou s novými aplikacemi, které potenciál X využijí. První aplikace s rozšířenou realitou vypadají revolučně. Levy mluví o bitvách odehrávajících se přímo u tebe v pokoji a surreálných zážitků s hrami s rozšířenou realitou. Zvlášť zajímavé bude propojení AR a obličejových skenerů. Personalizovanými animovanými emoji a nabušenými Snap filtry to jenom začíná.