Americký provider Verizon úmyslně zpomaluje Netflix a Youtube. Ostatní aplikace fungují bleskově, ale jakmile spustím Netflix nebo Youtube, všechno se najednou zpomalí.

Americký internet je od minulého týdne plný podobných stížností. Co měli rozčarovaní uživatelé společného? Používají mobilní připojení od Verizonu, největšího amerického providera. Vše naznačuje, že Verizon jen tak zpomaluje připojení, komu se mu zamane. A to je důvod k velkým obavám.

Mizerné vyhlídky

Verizon tvrdí, že zpomalení způsobila nová optimalizace, kterou zrovna testuje. To nikoho dvakrát neuklidnilo. Optimalizace, která neměří všem stejným metrem? Navíc přichází v podezřelou dobu. Amerikou zrovna otřásá otázka „síťové neutrality“. Hrozí, že by mohly být zrušeny zákony chránící stejné zpracování dat pro všechny. Internetoví provideři jako je Verizon by tak mohli zpomalit připojení všem webům a aplikacím, které si nepřiplatí. Takový krok by navždy změnil tvář internetu. A firmy jako Verizon se, zdá se, na tu změnu chystají.


Verizon v tom není sám

Omezování připojení není žádná novinka. Zvlášť pro mobily. Netflix dokonce jednu dobu sám zpomaloval internetové připojení uživatelům na mobilních datech. Údajně proto, aby je zachránil sám před sebou a neutráceli za data neúměrné částky.

Američtí zákazníci Verizonu mohou i po „optimalizaci“ sledovat videa na Netflixu a Youtubu v rychlosti do 10 Mbs, což je pořád luxusní. Někteří si ale stěžovali na výrazně větší zpomalení. Dvojí metr Verizonu je tak jako tak důvod k obavám.