Napadlo vás někdy, jakým způsobem pokládáte ruce na volant vašeho vozu? Možná to leccos prozrazuje o vašem stylu jízdy.

Pokládáte obě ruce do předpisové polohy „za deset dvě hodiny“? Nebo řídíte frajersky pravou rukou, zatímco levou si odkládáte na opěrku u dveří? To, jak chytáte volant vašeho motorového miláčka, na vás prozradí, jakou máte povahu a jak proplouváte silničním provozem. Ve kterém stylu se poznáváte?

aký-ste-typ-šoféra

1. Bezpečnost sama

Pokud držíte volant tímto způsobem, jste velmi zodpovědný a pozorný řidič. Dovedete předvídat situace, které by se vám mohly při jízdě stát, a dokážete na ně flexibilně reagovat. Když ale sedíte za volantem, věnujete veškerou pozornost právě řízení. Váš spolujezdec si s vámi pravděpodobně moc nepopovídá.

0001

2. Nejistý řidič

Ovládáním svého vozidla si zrovna moc jistí nejste. Plně se soustředíte na jízdu a máte strach z toho, že byste mohli udělat chybu. Své spolucestující o svých nevalných řidičských schopnostech zpravidla informujete předem, takže vaší spanilé jízdě záhy mlčky drží palce celá posádka.

02

3. Bavič

S vámi je to prostě jízda. Váš styl jízdy je uvolněný a působíte, že řízení není žádná věda. Pasažéři si s vámi užijí spoustu vtípků, zábavy a legrace. Řídíte bezpečně, máte přehled o situaci na silnici a jízda vám rychle utíká.

03

4. Tvrdohlavec

Auto řídíte poněkud impulzivně a vždy jste přesvědčeni o tom, že ten, kdo má pravdu, jste vy. Za volantem často nadáváte a rozčilujete se, do varu vás přivádějí zejména pomalí a bezohlední řidiči. A když jde do tuhého, začínáte nervózně bubnovat prsty o volant.

04

5. Osudový pesimista

Co si budeme povídat, ten volant držíte tak trochu jako prase kost. Ale navíc jste k jízdě autem velmi skeptický a jakákoliv nepředvídatelná situace pro vás končí katastrofou. Minimálně pomyslně. Prudká dupání na brzdu a hlasité povzdechy při vaší jízdě nejsou žádnou novinkou.

05

6. Kliďas

Na cesty vyrážíte s chladnou hlavou a bystrým úsudkem. Své spolucestující svou klidnou jízdou mnohdy ukolébáte k spánku, protože s vámi mají pocit absolutního bezpečí. A pokud přece jen neusnou, jste jim příjemným a rozvážným společníkem k hovoru.

06

7. Impulzivní řidič

Snadno se během cesty rozčílíte. Anebo se necháte unést svým vyprávěním tak, že velmi často upouštíte volant a rozhazujete rukama. Vaše jízda je nebezpečná a svůj vztek uklidňujete rychlou jízdou. Kterou rozhodně ne vždy máte zvládnutou.

07

8. Nebezpečný nadávač

Nadávkami a sprostými výrazy během své jízdy rozhodně nešetříte. Rozčílí vás jak pomalu jedoucí důchodce, tak přespříliš naložený kamion, který se před vámi třicítkou šourá do kopce. I banální situace ve vás dokážou navodit infarktové stavy, při nichž se můžete zbláznit vzteky. Neustále najíždíte ke krajnici a snažíte se předjíždět, ne vždy ale máte situaci pod kontrolou. Spolujízda pod vaší řidičskou taktovkou není ani zdaleka nic příjemného.

08

Foto: Nicolai Berntsen

Zdroj: Fakty