Michael Keaton v posledních letech přitahuje velmi zajímavé role a platí za jistou záruku kvality filmu. Tentokrát se zhostil role Raye Kroca, amerického podnikatele s českými kořeny, který stál za rozmachem fast foodové sítě McDonald’s. I když se rád honosil titulem zakladatel, první nebyl. A o tom to je…

Ray se živil dlouho jako obchodní cestující s mixéry, dokud nenarazil na pozoruhodnou restauraci v Kalifornii, kterou vedli pracovití a značně invenční bratři McDonaldovi. Okamžitě rozpoznal obrovskou příležitost, které se chopil s dravostí sobě vlastní a začal s jejich požehnáním rozvíjet franšízovou síť. Zanedlouho bratry začal přerůstat a tady to začíná být zajímavé. Ale o tom více ve filmu, který rozhodně stojí za to vidět.

Tohle není jen sukces story

Snímek zaujme určitě všechny, kteří mají chuť růst, věří ve vytrvalost, odhodlání a plní své nástěnky motivačními bláboly, kterými se ženou vpřed především prodejci pojistek snící o miliónech na účtu. Ray byl, alespoň tak jak ho prezentuje snímek, celoživotní zarputilec jdoucí cíleně po nějaké trefě a z tohoto pohledu si zaslouží obdiv. Protože elán a cílevědomost mu vydržela dost dlouho na to, aby svou vysněnou zlatou žílu narazil. Ale každá mince má druhou stranu.

Protože ne všechny kroky, které pak Ray na cestě za svým triumfem učinil, jsou až tak hodné obdivu. Alespoň dle mých morálních měřítek. A o to zajímavější film dostáváme.

Michael Keaton, Michael Keaton, Michael Keaton

Režisér John Lee Hancock (mimochodem Zrození šampióna) odpustí, ale tenhle film patří Keatonovi. Jeho soustředěný výkon je to, co diváka provází od začátku do konce. Více než uvěřitelné ztvárnění dodává dynamiku každé scéně a přerod z cílevědomého obchodníka v bezohledného businessmana je fascinující, stejně jako svým způsobem odpuzující. Ne že by Kroc po své cestě vraždil své konkurenty, ale některá rozhodnutí by určitě uznale ocenili i bezohlední vlci z Wall street.

Keatonovi pak v dalších rolích sekundují ostatní herci, kteří s ním svádějí vybroušené dialogové přestřelky. Ty mají řádný švih a říz. Vynikají především ty s Dickem McDonaldem (Nick Offerman), který se od začátku bál, že Ray pokřiví jeho vizi. Ty, ve kterých figuruje Krocova žena, která je pro jeho oddanost práci celý život přehlížena, vzbuzují skutečnou a upřímnou lítost.

Je až obdivuhodné jak málo stačilo k natočení tak povedeného filmu. Ten funguje jako zajímavá byznysová sonda, stejně jako vhled do přemýšlení jednoho cílevědomého člověka. U diváka zároveň vzbuzuje širokou škálu emocí, které ale nedře prvoplánově. K tomu navíc rychle ubíhá a budí u člověka zvědavost, jak to vlastně celé bylo. Dnes všichni znají produkt Krocova snažení. McDonald’s je téměř všude, ale cesta, která k tomu vedla, je mnohem svízelnější, než by vás při pojídání standardizovaného hamburgeru napadlo.

Foto: Facebook