Dobrá zpráva pro všechny milovníky alkoholu.

Člověk by si mohl říct, že v tomto roce přišlo už dost nových studií, které podkopaly veškeré naše dosavadní vědění. Astrologové nás nedávno ohromili třináctým znamením zvěrokruhu a přichází další překvapivé zjištění. Nová studie totiž zpochybňuje všechno, co nás ve škole učili o drogách a nervovém systému.

Vzpomínáte na tu hodinu chemie, kde vám vtloukali do hlavy zákon, že alkohol má tlumící a deprimující účinky, i když občas vás může díky potlačeným zábranám povzbudit? V žurnálu Nature Communications ale zveřejnili objev, kde tvrdí naprostý opak. Alkohol je antidepresivum a budete po něm šťastnější. Já nevím jak vy, ale netuším, kolik nových informací ještě zvládnu. Sladká nevědomost…

photo-1473177027534-53d906e9abcf

Vědci z Wake Forest Baptist Medical Center použili na pokus geneticky upravené myši, které jednoduše opili. Během čtyřiadvacetihodinového sledování se jim podařilo zjistit, že myšky, které „vypily“ alkohol, pociťují šťastnější náladu než ty, které zrovna abstinovaly. Účinky jim vydržely po dobu celého dne.

Výsledek by mohl vysvětlit, proč tolik lidí volí sebeléčení ve formě alkoholu. Vedoucí studie Kimberly Raab-Graham to potvrzuje. „Díky vysoké spojitosti případů lidí s depresivní poruchou a alkoholismem, jsme přišli na sebeléčebnou hypotézu, že lidé trpící depresemi nejspíše volí alkohol jako způsob, jak zmírňovat své příznaky,“ vysvětluje.

giphy-1

Všeho s mírou

Samozřejmě to neznamená, že bychom nyní měli všichni začít nosit v kabelce kromě diáře také flašku vína nebo vodky. „Mezi prospěšnými a špatnými následky je velmi tenká hranice, ze sebeléčby tak rychle  vzniká závislost,“ varuje Raab-Graham. Řešit takhle dlouhodobou depresi rozhodně není dobrým rozhodnutím. Pro ospravedlnění pár skleniček po práci nám to ale zatím stačí. Tak na zdraví!

photo-1471967183320-ee018f6e114a

Zdroj: Bustle

Foto: Unsplash