Začněme rovnou upřímně. Každý z nás má na Facebooku aspoň jednoho přítele, který neustále sdílí svá selfies z posilovny. A možná jste to přímo vy.

„Dneska 5 kilometrů ještě před prací!“

„Jedem si bomby!“ #workout #budousvaly #sexy #man

„Zase v gymu…“

Všichni známe rádoby motivační fotografie z prostředí fitnesscenter, kterými se plní sociální sítě. Jistě, takhle po ránu nás mohou dost dobře motivovat ke změně vlastního života a jídelníčku, časem se ale neustále se opakující fotky svalovců, nebo ještě hůře nesvalovců, začnou přejídat.

Tým výzkumníků z brunelské univerzity v Londýně si kladl za cíl odpovědět na otázku, proč tolik lidí sdílí své fotografie z fitcentra na sociálních sítích. A výsledky jsou pro facebookové příznivce sportu značně nepříznivé, to je nutno uznat hned zkraje.

scott-wbb

Závislost na pozornosti a uznání

Lidé, kteří se nedokáží ovládnout a neustále pořizují snímky svých sportovních aktivit, které nadále sdílejí na sociálních sítích, mají silné sklony k narcismu. A je jedno, jestli se fotíte v posilovně nebo dáváte přednost běhání. Základní motivací sdílet tyto snímky na internetu je podle výzkumníků silná touha pochlubit se, kolik času a energie tito lidé věnují svému vzhledu. A navíc prý sporťácké fotky přitáhnou uživatelům více lajků než třeba jiné příspěvky. A to už je jasná výzva.

„Narcisté obvykle častěji informují veřejnost na sociálních sítích o svých činech a úspěších. Potřebují prostě cítit podporu a uznání virtuální komunity,“ uvedla studie. Vysoký počet lajků u fotek z posilovny ale nemusí nutně znamenat, že lidé na sociálních sítích milují vychloubačné příspěvky tohoto typu.

scott-webb

Doktorka Tara Marshallová se dobírá k závěru, že ačkoli výsledky výzkumu mimo jiné ukazují, že sdílení motivačních fotek ze sportovního prostředí přináší uživatelům více komentářů a lajků, není to proto, že by své okolí svou přehnanou aktivitou fascinovali. Ostatní uživatelé sociálních sítí jejich snímky lajkují a komentují spíše ze zdvořilosti a solidarity nežli z touhy vídat na své zdi další a další.

Takže pokud jste vášnivými milovníky sportu a každý den poctivě rýsujete postavu, držte se zpátky se sdílením fotek z vašich workoutů. Vaši přátelé vám budou vděční a možná vás za to i budou mít radši. I když vám nedají lajk.

Zdroj: Independent UK

Foto: Unsplash/Christopher Campbell, Scott Webb