Vikings

Michael Hirst přivedl na svět tento „historický“ seriálový počin v roce 2013 a diváci se téměř okamžitě zamilovali. Alespoň většina.

V první řadě: Proč uvozovky

Pravdou je, že nikdo neví, kde pravda leží. Podle některých ale určitě neležela na stole Michaela Hirsta (Tudorovci, 2007), když psal scénář. Těmto jedincům vadí množství mystifikace v něčem, co je opatřeno logem History Channel. Tudíž mé opatrné uvozovky.

V řadě druhé: Většina

Ano, seriál má velký úspěch, který roste každým dalším dílem. Důkazem budiž slovo Ragnar, které bylo/je jako zaklínadlo slyšet snad i v mateřských školkách.

ragnar

Za důkazný materiál nám ale poslouží ještě jeden fakt. Určitě jste si všimli, jaký je nejčastější účes poslední doby – takzvaný Ragnar styl. Jestli seriál znáte, tak víte, že hlavy nejen české populace mohly dopadnout i hůře. Mnohem hůře…

Vikings

Hledání dokonalosti

Menšinu v případě Vikingů tvoří odpůrci tohoto zatím 4sériového díla. Jejich nepřízeň možná spočívá v přehnaném očekávání. Pokud slýcháme příběhy o úžasném Ragnarovi, který s perfektně šíleným výrazem ve tváři úplně neuvěřitelně, bombasticky, superúžasně zvedl sekyrku, máchl a krev na obličeji měl i samotný divák, pak ta skutečná podívaná, respektive dojem z ní, utrpí. Dokonalost určitě nenajdeme tam, kde ji očekáváme.

Ve zkratce

Irsko-kanadský seriál oživuje legendu o Ragnaru Lothbrokovi, vikinském válečníkovi, údajně synovi boha Ódina. Ze své rodné Skandinávie se navzdory nesouhlasu Ragnar probojuje do tehdy bájné Anglie i Francie. A rozhodně tam po sobě nezanechá jen nepříjemný pocit… Z řadového bojovníka-farmáře, který plní rozkazy jiných a účastní se nařízených nájezdů, se tak postupně stává nejslavnější žijící viking a nakonec i král. Příchodem bojovníků na nově objevený Západ zároveň dochází k důležitému a nikdy nekončícímu střetu dvou náboženství, dvou různých kultur. „Pohanský“ a křesťanský svět je zobrazen v dokonalém kontrastu plném tradic a mystiky.

Vikings

Vikings JE bombasticky superúžasný seriál. Tohle vysoce odborné hodnocení si zaslouží zejména za herecké obsazení. Ragnar není Ragnarem pro nic za nic, Travis Fimmel totiž – kromě toho, že sexappealem pobláznil tolik žen – odvádí skvělou práci s mimikou. Kromě něj castingový tým trefil flusačkou mouchu na první pokus i výběrem Flokiho (Gustaf Skarsgård) a Lagerthy (Katheryn Winnick).

Nový díl Vikingů – 11. část 4. série (celkem má mít 4. série 16 dílů) vyjde 30. listopadu 2016.

Foto: History Channel