Příznivci britské komediální skupiny Monty Python oslavili 7. ledna v centru Brna populární Mezinárodní den švihlé chůze, v angličtině známý jako „silly walk.“

Výše zmíněná populární „chůze“ se poprvé objevila v šedesátých letech v populárním britském komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus, kde ji nezapomenutelným způsobem, na stejnojmenném „Ministerstvu švihlé schůze“ předvedl herec John Cleese. S účastí 145 lidí se pochod letos konal v Brně již popáté.

„Ve srovnání s loňskem se počet účastníků zdvojnásobil. Nejvíce nás těší, že si naší akce všimli samotní členové skupiny Monty Python a prostřednictvím sociálních sítí se akce rozšířila i do světa,“ řekl ČTK pořadatel akce, Adam Jandora.

Mezinárodní den švihlé chůze oslavili i v dalších zemích, nevyjímaje města jako australské Melbourne, americké Salt Like City nebo makedonské Skopje. „Před lety jsme na internetu narazili na zmínku o tom, že datum Mezinárodní den švihlé chůze je stanoveno na 7. ledna. Jak jsme se sami v loňském roce dozvěděli  od samotné manažerky skupiny Monty Python, nikdo popravdě neví proč,“ přiznává Jandora.

en.wikipedia.org

Monthy Pythonův létající cirkus (angl.Monthy Python Flying Circus) je dílem britské parodistické a satirické skupiny. Jejich prvotním počinem se stala série humorných skečů, které se v letech 1969 – 1974 pravidelně objevovaly na britské televizní stanici BBC. Členové satirické skupiny, kteří se vyznačovali absurdním a ojedinělým humorem, slavili úspěch, na který navázali celovečerními filmy jakými byly: Svatý Grál, Život Briana nebo Smysl života. Tvůrci scénáře ve svých dílech rovněž sami vystupovali.

Zatím poslední živé vystoupení této, bohužel ne již kompletní, skupiny, se konalo v roce 2014 v Londýně a bylo beznadějně vyprodáno, což svědčí o tom, že břitký/ britský a inteligentní humor, vlastní například seriálu „Jistě pane ministře“ a „Jistě pane premiére“, má i v dnešní době mnoho příznivců.

 

Zdroj: ČTK

Zdroj fotografie: darkroom.baltimoresun.com, en.wikipedia.org