TRX se v posledních letech masově rozšířilo a jeho oblíbenost prudce stoupla. Snad proto, že se jedná o cvičení, kterému se může věnovat každý, bez rozdílu pohlaví, věku či kondice. Podobný boom dnes zažívá i jóga. Proto není žádný div, že před nedávnem světlo světa spatřil zbrusu nový fitness koncept TRX for YOGA.

TRX for Yoga v sobě spojuje to nejlepší z obou cvičení. Jak známo, TRX nejen posiluje, ale i protahuje. Totéž lze tvrdit i o józe. Osobitý nápad dát dohromady přednosti TRX s tím, co lidi přitahuje na józe, se tak vskutku povedl. Nalezly se podobnosti, které na první pohled nejsou vůbec patrné. Vzniklo cosi, čemu se svou originalitou ve fitness světě máloco vyrovná.

Funkční cvičení s váhou vlastního těla

V čem jsou si oba koncepty podobné? V obou případech se jedná o funkční cvičení s váhou vlastního těla. Funkční proto, že cvičence připravuje na to, co je potká venku. Simulace zcela běžných pohybů, které vykonáváme na všech místech každý den. S vahou vlastního těla proto, že jedinou zátěží, kterou během TRX či jógy užíváte, je pouze vaše vlastní tělo. U TRX si cvik ztížíte zvýšením sklonu vůči bodu zavěšení. U jógy tím, že půjdete do dané polohy, ásány, hlouběji. Například v bojovníkovi číslo II, který představuje jednu ze základních poloh TRX for YOGA.

Klid, mír a harmonie

Proč lidé chodí na jógu? S jakým záměrem? Ačkoliv se samozřejmě v detailech liší, jedno zůstává totožné: Lidé sem chodí za klidem. Za klidem, který nacházejí ve vlastním nitru. Jóga je průvodcem na této pouti. A TRX zde podává pomocnou ruku. Ať už tam, kde je těžké se koncentrovat, nebo tam, kde ještě fyzická či mentální síla nestačí. Pro ty, kteří cvičí TRX, je TRX for Yoga skvělým prostředkem, jak obohatit a ztížit svou TRX praxi. Pro ty, kteří se věnují józe, je TRX for Yoga skvělým prostředkem, jak se dostat do poloh, do kterých se bez dopomoci nedostanou, nebo jak si ztížit polohy, které již bravurně zvládají.

Plank – Hinge – Lunge

Prkno, předklon a výpad. To jsou 3 cviky, ze kterých vychází většina poloh na TRX for Yoga. Ve variacích na plank posílíte nejen břicho, ale celý střed těla. Ve variacích na předklon skvěle protáhnete záda, paže a zadní stranu stehen. Zároveň dochází k aktivaci hlubokého vnitřního svalstva nacházejícího se v oblasti trupu. Ve variacích na výpad budete provádět rotace, které skvěle rozhýbou oblast trupu. Kromě toho zde protáhnete třísla, kyčelní flexory, zadní stranu stehen a zároveň posílíte svalstvo na nohou. Ve všech případech se rovněž pracuje na flexibilitě a mobilitě celého těla.

Pohodlná a stabilní poloha

Čím déle se budete TRX for Yoga věnovat, tím déle budete schopni v jednotlivých polohách vydržet. Svalstvo se bude protahovat, prodlužovat a posilovat. A možná se potom jednou stane, že až budete v takovém bojovníkovi číslo II, číslo III, nebo třeba v poloze tančícího bojovníka, nebo jezdce, držet přes půl minuty, tak přestanete vnímat čas a on se pro vás stane jen relativním pojmem. Protože najednou najdete klid uvnitř sebe, který nedokáže narušit ani únava svalstva. Vaše pozice se stane ásánou. Polohou v pravém slova smyslu. Takovou, která je pohodlná a stabilní.

Hloubka jógy v TRX

A třeba se potom stane, že vás TRX for Yoga přivede k józe. Nebo váš TRX for Yoga přivede k TRX. Nebo budete mít rádi obojí a v TRX for Yoga najdete příjemné zpestření dvou věcí, které máte rádi. Zamilujete se do hlubokého vnitřního rozměru, který se v tomto fitness cvičení nachází a dík němuž přesahuje do hloubky, kterou vyniká jóga.

Zdroj:

Skripta TRX for Yoga 3DFA

www.3dfa.cz

Foto:

Soukromý archiv 3D FITNESS s.r.o.

Soukromý archiv Michaeli Raptopulu