Jack Reacher: Never Go Back

Samotářský vojenský vyšetřovatel, nyní exmajor na volné noze, se zaplete do dalšího nebezpečného případu. Tentokrát je v ohrožení, mimo jeho života, také jeho údajná dcera a majorka Susan Turnerová s tváří Cobie Smulders (Robin z How I met your mother). V hlavní roli se vrací Tom Cruise, který vede opět vyšetřování navzdory, že by ho někdo k němu povolal a aniž by si to fanoušci Jacka Reachera přáli.

Jack Reacher má totiž onu vlastnost, že strká nos do věcí, do kterých mu nic není, proto nepotřebuje rozkaz, aby se do něčeho pustil. Tentokrát je to mimochodem zdánlivě podivné uvěznění výše zmíněné majorky Turnerové a přibývání mrtvol lidí, kteří se zapletli se soukromým dodavatelem zbraní, společností Parasource.

Fanouškům knihy navzdory

No a Reacher má také hlavně v USA obrovskou a fanatickou základnu fanoušků knižní předlohy (mimochodem vyšlo 20 knih). Ti už v prvním díle hlasitě nesouhlasili s obsazením Cruise do hlavní role.

Jejich oblíbený voják má totiž být obrovský ošlehaný veterán disponující brutální silou a má působit jako chodící stroj na zabíjení. A Tom, ač je jistě považován za akční ikonu, tak má pořád metr šedesát (což filmaři úspěšně skrývají už skoro 30 let), a i přes zjevnou kondici nepůsobí jako lidská verze tanku.

Jack Reacher: Never Go Back

Přesto si troufnu tvrdit, že by tito křiklouni mohli zmlknout, protože Tom je v této roli zajímavý a především velmi uvěřitelný. Cruise se proslavil tím, že akční scény dělá rád sám, zkouší šílené kaskadérské kousky a podobně, a i v této roli je to znát. Soubojová choreografie, která jde po takové té pouliční a realistické drsnosti, kterou disponují třeba filmy s Bournem, je i v jeho podání velice koukatelná a „zábavná“. Navíc si troufnu tvrdit, že Jack Reacher by s někým míň věhlasným v hlavní roli pravděpodobně zapadl.

Žádná velká překvapení, trochu klišé, ale nevadí

Děj je jinak poměrně přímočarý a trochu nepřekvapující. Vede Reachera po cestě, na které se sem tam s někým porve, něco vyřeší, nebo najde další stopu, což ho posouvá blíže k vyřešení případu. Na záda mu dýchá další trénovaný zabiják a mezitím řeší povinné jiskření s Turnerovou a poznává svou citlivější stránku, když se snaží srovnat s případnou otcovskou rolí.

1475444473

Nutno podotknout, že spousta těchto momentů šustí papírem a vypadá, jak kdyby vypadla z učebnice pro klišé. Nicméně na režisérské stoličce sedí Edward Zwick (Poslední samuraj, Krvavý diamant), který je zkušený řemeslník, a i otřepané momenty dokáže kvalitně prodat.

Všechno tak rychle ubíhá, divák se baví a hlavním postavám drží palce a slovy klasika: „O to přeci jde.“ Zamrzel mě na konci snad jen „pánoprstenovský“ dvojitý konec, který finále trochu zbytečně natáhl, ale jinak druhý Jack Reacher přinesl vesměs stejnou porci kvalitní akční zábavy jako ten první.

Foto: Oficiální foto filmu, ©ParamountPictures