South Park dnes bezesporu patří mezi seriálové legendy. Málokterý kousek se udrží na obrazovkách 20 let. Natožpak animák ryjící do aktuálních společenských nešvarů, ve kterém se mluví ultra vulgárně, sex a násilí jsou v něm naprosto běžné, a jeho hlavní hrdinové jsou navíc osmiletí kluci.

Stan, Kyle, Eric a Kenny vtrhli do vysílání 13. srpna 1997. Svůj domov našli na televizní stanici Comedy Central, která je i přes řadu skandálů vždy podržela. Proti seriálu vznikly iniciativy, snažili se jej potopit karikované celebrity, některé díly, viz kontroverze ohledně zobrazování proroka Mohameda, vzbudily náboženské vášně apod.

Fenomén South Park – na jeden díl stačí jen týden

Ale tihle hoši se nedali a hlavně nestárnou. Mění se, vyvíjejí, ale stejně mají pořád co nabídnout. V rukou je stále i po té době mají jejich duchovní otcové Matt Stone a Trey Parker. Ti si je hýčkají a piplají, a pokud se nic nezměnilo, na přípravu jednoho dílu jim stačí necelý týden. Pánové se vyžívají v aktuálnosti a o jejich tvůrčím procesu pojednává výborný dokument 6 days to Air: The Making of South Park. Doporučuji.

Seriál už dávno nevzniká jako vystřihovánka jako ve svých začátcích, přesto si drží svůj osobitý styl. I ten jistě přispěl k tomu, že se z něj stal takový fenomén, který přerostl televizní obrazovku. V průběhu historie vzniklo například několik úspěšných počítačových her. Nedávno to byla třeba RPG Stick of the Truth. Úspěch slavil i celovečerní film z roku 1998, který vzbudil kontroverzi na Oscarech. Snímek si vysloužil nominaci za nejlepší titulní píseň a Parker se Stonem, kteří byli pozvaní na galavečer, dorazili zfetování a v ženském oblečení.

Dvacátá první série zatím zahalena tajemstvím

A co nás v jednadvacáté sérii čeká? Těžko říct. První trailer, který dorazil teprve před dvěma týdny, ukazuje jenom sestřih z minulých řad za Cartmanova zpěvu písničky This is how we do it. Oficiálně bylo oznámeno, že dojde k odklonu od seriálového propojení, kterým se vyznačovaly poslední dvě série. Dočkáme se tedy opět samostatných epizod. Doslova Parker řekl, že seriál chtějí vrátit zase k dobám, kdy se Cartman třeba převlékl za robota, aby si udělal srandu z Butterse.

Což podle mě nezní vůbec špatně, protože tenhle styl podle mě South Parku sedí víc. Nová série je už víc než jen za dveřmi, protože v našem časovém pásmu se jí dočkáme již 14. září! První díl nese název White people renovating houses, tak se jím nechme brzy a snad i příjemně překvapit. Mimochodem dejte vědět do komentů, jaké díly máte nejraději 😉

Za mě dvojdíl Go God Go.

Foto: © Comedy Central