České umělecké vody nedávno znovu ožily díky prvnímu seriálovému zářezu skupiny Mafra. Internetová televize Playtvak.cz představila koncem dubna deseti dílnou sérii Single Lady: Jízda v Óčku o svérázné top manažerce a královně večírků Sabině v podání Jany Plodkové.

„Je to svižná dramatická komedie, která hodně sází na humor, překvapivé zápletky a vtipné dialogy,“ řekla jedna ze scénáristek Tereza Seidlová pro televizi Óčko. Spolu s Veronikou Dostálovou přichystaly pro diváky deset dvanácti minutových dílů, u kterých se budete popadat za břicho nebo vzpomínat na vlastní prohřešky z mládí. Za seriálem stojí také několik spolehlivých jmen. Třeba produkční dům Lucky Man Films, který má na účtu snímky jako Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid a David Ondříček.

Seriál ostrý jako život sám

Výhodou internetových seriálů je jejich relativní nezávislost na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která do jejich rajónu nezasahuje. A tady je její absence dost jasně znát. Kromě prostopášných sexuálních scén, chlastu na každém kroku a sem tam i nějaké té drogy létá vzduchem bez omezení jedno sprosté slovo za druhým. Například „prcačka“ se řeší na poradě televize téměř pět minut. O tomhle problému tvůrci před natáčením dost diskutovali. Nakonec se ale shodli, že svérázná mluva dodá postavám na skutečnosti.

Společnost Mafra na jedné z tiskovek k seriálu prozradila, že přesto, že jde o smyšlenou pozici (v reálu je generálním ředitelem televize Óčko muž), je role hlavní hrdinky inspirována skutečnou postavou z českého mediálního prostředí. O koho přesně jde, můžeme jen hádat. Ale nejspíš se jedná o jeden z důvodů, proč svérázná mluva ze scénářů nakonec nevymizela.

A nechtěla by ses taky někdy seznámit za střízliva?

Sabinu ve středních letech, která má prestižní pozici, matku na drátě a své biologické hodiny topí alkoholem, doplňují klasické postavy. Nechybí nejlepší kamarádka s radou na všechno, jednodušší kolegyně, firemní slizoun ani vyzvídavý taxikář, který je nutným pojítkem každého dílu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na lamače dívčích srdcí, sexy Tadeáše s manželkou na krku, který je strůjcem mnoha rozjařených scén.

Zkrátka, jak prozradil sám herec Tomáš Měcháček, je to prospěchářský, rádoby muzikant a oportunistická svině. Sabininy vztahy ale nezachrání ani ostýchavý Vladimír, a tak maminka v telefonu dál sní o usazené dcerušce s pořádným chlapem. Hlavně nezapomenout oholit nohy!

Jestli mě to nehodí do láhve ginu, tak mě to neba

Po přehoupnutí zábavných tří dílů plných opileckých dýchánků a rozverné zábavy se seriál posouvá do trochu stagnační fáze. V rámci jednoho dílu se sice řeší nějaké zásadní téma, například jak svést chlapa, který je ve třiceti stále panic, je to však trochu pozvolnější a laxnější formou než začátek.

Jedním z nedostatků jsou nedotáhnuté scény, jejichž řešení se velmi často prostě nějak zamete pod koberec. Například, když v přímém přenosu ředitelka omylem nadává na přítomného hosta a nemá z toho žádný postih. Nebo když zničí při popíjení s Tadeášem techniku za půl mega a v dalším díle o tom na poradě už nepadne ani slovo. I práce Sabiny je spíše vedlejší kulisou – nevíme co přesně a proč vlastně dělá, ale to by se dalo u tak krátkého seriálu zvládnout.

Oddechovka na večer

Nic intelektuálního typu Hořící keř nečekejte. Tady jsou cílovka hlavně ženy a záměr vykreslit složitost dnešních vztahů a emancipovanost jemnějšího pokolení, které se naprosto s ničím nepáře. Stejně jako posledních pár let v reálném životě.

Premiérový díl spustil Playtvák 24. dubna a na světě je tak už sedm dílů. Do konce nám zbývají poslední tři, které se objeví vždy během nedělního dne. I když se jedná spíše o oddechovku, myslíme si, že se v Česku jedná o další zajímavý počin, který stojí, stejně jako třeba Semestr, za zhlédnutí. Tak si udělejte oddychovou chvilku, nalijte si sklenku vína a pojďte s námi sledovat, jak to s promiskuitní Sabinou nakonec dopadne!

Foto: Playtvak.cz, Mafra – František Vlček