Tohle bude znít jako zbytečná onanie, ale následující řádky ukazují, že Marvel je prostě jen jeden. A DC si může oddychnout, že nejsou jediní, kteří zvládnou pohřbít silnou značku. Protože katastrofální selhání právě zažívá Solo: A Star Wars story.

Mě to vcelku nakonec mrzí, ten film vzhledem k tomu, jaké ho provázely problémy, zase nedopadl až tak špatně. Víc si můžete přečíst v recenzi. Nicméně součtem všech možných okolností nakonec není až tak překvapivé, že Solo bude první regulérní Star Wars propadák.

Recenze – Solo: A Star Wars story

Ani přes intenzivní kampaň se prostě reputaci problémového filmu producentům nepodařilo setřepat. Roli hrál i fakt, že Poslední z Jediů prostě u diváků nedopadl taky bůhvíjak. U nás v redakci jsme se na film mimochodem podívali jak pohledem světlé, tak i tmavé strany a dokázali na něm najít klady i zápory, přesto se jedná minimálně o rozporuplný film.

Star Wars: Poslední z Jediů – Recenze světlé strany
Star Wars: Poslední z Jediů – Recenze temné strany

A poslední hřebíček do rakve bylo skutečně dementní rozhodnutí nasadit film v květnu hned za dva obrovské trháky, místo o Vánocích, jak bývalo zvykem a jak se doposud vždy vyplatilo. Konkurence v podobě třetích Avengers a Deadpoola 2 není zrovna žádná slabota.

Solo prohrává na plné čáře

Sečteno a podtrženo, Solo, který i díky přetáčkám údajně stál skoro 300 miliónů a podobnou částku utopili producenti v marketingu, za první víkend v USA vydělal pouhých 83 miliónů dolarů. Pro srovnání Rogue One si došel pro 155!!! Při tomhle výsledku se dá očekávat, že se nové Star Wars story dočochtá někam přes 200 mega, když bude mít štěstí možná těsně pod 250. Abyste měli srovnání komplet, Síla se probouzí vybrakovala za jeden víkend z pokladen 248 miliónů. Tolik možná Solo ani v USA nedá. Takže gratulujeme sice k prvnímu místu, ale tohle je hodně hořké vítězství.

Každopádně občas se to stane, ale u těchto silných značek, když nezafunguje domácí trh, zachraňuje čest zbytek světa. Bohužel tentokrát se tak nestane. Ostatní trhy na Sola reagovaly ještě hůř a součet ze zbytku světa se zatím zastavil na 65 miliónech. Navíc nedojde k opožděnému otevření nějakého dalšího většího trhu. Premiéru si nové Star Wars odbyli třeba i v Číně, kde o ně ale nikdy nebýval velký zájem a pohořel i oblíbený pašerák. V zemi nebeského draka ukořistil pouhých 10 miliónů.

Dá se tedy očekávat, pokud nenastane nějaký zázrak, že tentokrát se Disneymu nezaplatí ani vynaložené náklady. Nezapomínejme, že z tržeb plyne zhruba polovina provozovatelům kin. A to je pro Disneyho, potažmo Lucasfilm velice silná facka. Jsem zvědavý, jak to ovlivní další projekty. Chystá se nová trilogie, hraný seriál, nedávno byl ohlášen film o Bobba Fettovi (ten podle mě přesně kvůli tomuhle neúspěchu nikdy nevznikne) a hlasitě se mluvilo o samostatném snímku pro mladého Landa Calrissiana (Childish Gambino). Jenomže po takovémhle otřesu bude muset Disney zvážit svou strategii a minimálně by měl přemýšlet o tom, zdali je Kathleen Kennedy (šéfka Lucasfilmu) skutečně člověkem na svém místě. Pouze ždímat známou značku evidentně nestačí.

A jelikož jsem začal onanií, mělo by přijít nějaké vyvrcholení. Můžete nadávat, může se vám to nelíbit, ale nyní je pravdou, že skutečně superfunkční mašinou na peníze a úspěch je takřka výhradně Marvel. Po opatrném začátku nelze de facto ukázat na nějaký velký přešlap, v pokladnách určitě ne. Marvelovské tažení právě korunují třetí Avengers svojí jízdou za 2 miliardama dolarů (momentálně 1, 906 mld). Holt Kevin Feige je jen jeden a aspoň Disneymu někdo zaplatí momentální Solovu ztrátu.

Foto: © Lucasfilm, Marvel