Závěr roku, pokladny kin, názory diváků i kritiků, včetně naší redakce, rozvířily poslední Star Wars. Ale ani jako velký fanoušek nemůžu Posledního z Jediů zařadit mezi ty nejlepší filmy letošního roku. Vrchol letošního filmového roku dobyly podle mě následující snímky.

  1. Dunkerk

S režisérem Christopherem Nolanem máme zvláštní souznění a většinou se každá jeho novinka stává automaticky číslem jedna mého osobního žebříčku. Nicméně i přes nesporné kvality jsem letos objevil dva kousky, které mě nějakým způsobem zaujaly víc.

Přesto syrové drama, které se zaměřuje na válku jako na odlidštěnou mašinérii, patří mezi to nejlepší letošního roku. Šťastní ti, kteří měli možnost vidět v IMAXu, ve kterém se intenzita zážitku násobila.

  1. Wind River

Depresivní atmosféra a jímavá hudba Warrena Ellisse a Nicka Cavea dělá z této kriminálky unikátní záležitost. Přímočarost příběhu nijak zvlášť nepřekvapí, ale režisér a scénárista Taylor Sheridan si připravil emocionální bombu, která jde těžce na dřeň. Připočtěme si velkolepost záběrů, které diváka do zasněžené krajiny vtáhnou, a máme z toho bezmála nejsilnější podívanou roku.

Jenomže to by si pro letošek nesměl svou rozlučku připravit…

  1. Logan

Způsob, jakým mi letos vytřel Logan zrak, nedokážu ani popsat. Wolverinovo poslední dobrodružství byla epická podívaná, jakou si tenhle superhrdina zasloužil. Drsné pojetí s westernovou příměsí ťalo přímo do živého a bez pochyb se jedná o nejlepší film letošního roku.

Za nejhorší zážitek neděkuji…

…zbytečnému pokračování jednoho skvělého hororu Kruhy. Neděsivá a nudná podívaná straší diváky akorát příšerným scénářem, divnou zápletku a ubohostí, s jakou jí filmaři odflákli.

Speciální palec dolů uděluji také adaptaci kriminálky Sněhulák, která mě jako velkého fanouška knihy hluboce zklamala. Kouzlo předlohy, spolu se smysluplně odvyprávěným příběhem, se vytratily v údajných produkčních problémech. Výsledek nezachránil ani Michael Fassbender.

Mohl to být rok Charlieho Hunnama, ale…

Speciální odstavce k letošnímu roku chci věnovat stále nepříliš známému herci Charlie Hunnamovi. Seriáloví nadšenci ho možná znají z motorkářského seroše Sons of Anarchy. A tenhle sympatický týpek letos docela suprově zahrál ve dvou velice zajímavých filmech.

Jenže má tu smůlu, že první snímek, Ztracené město Z, byla malá nezávislá produkce, která neosloví široké publikum. Takže i když se jedná o krásný film s výborným Hunammovým výkonem, který vřele doporučuji, k lepší kariéře se od něj asi neodrazí.

A druhý film byl Král Artuš. Epická fantasy s nadupaným soundtrackem, výbornými nápady a naprosto přesným a dokonalým Hunammem. Jenomže divná kampaň diváky odradila a tenhle film naprosto fatálně propadl. K mému velkému zklamání a k Hunnamově smůle.

Když bych žebříček nejlepších filmů rozšířil o další stupně, Artuše bych zařadil na 5. místo. O jeden stupínek výš bych vytáhnul fenomenální sci-fi Blade runner 2049. To jen tak pro úplnost.

A co nejlepšího a nejhoršího jste letos v kinech viděli vy?

Foto: Oficiální snímky filmů