Harry Hole je dnes ikonou detektivního žánru. Spisovatel Jo Nesbo v něm stvořil vskutku ikonickou postavu a každá kniha z této série se právem zařadila mezi bestsellery. A oblíbený policista se k radosti fanoušků dočkal první filmové adaptace. Bohužel Sněhulák se ale vůbec nepodařil.

Ve filmovém podání nemá Harry Hole totiž šanci být ani trochu zajímavý. Tam, kde si čtenář vytvářel pouto po několik knižních dílů, film divákovi Harryho hodí do ksichtu ve stylu „tady ho máš“. Takže z komplexní postavy zůstává stín. V Harryho případě spíše alkoholový opar, ze kterého se sem tam vymotá k řešení nějakého zapeklitého případu.

Scenáristicky velmi slabá detektivka

Příběh sám o sobě nedává moc smysl. Knihu jsem četl a bez ní bych nechápal prakticky vůbec nic. Motivace vraha je z filmu samotného nejasná, proč je tolik posedlý sněhuláky jsem se taky vlastně nedozvěděl. Řešení případu přišlo tak nějak mimochodem. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že by v závěru stačila jedna dobře mířená kulka a mohlo být o dramatickou scénu míň.

Abych nebyl jen kritický, Michael Fassbender vypadá v roli uvěřitelně, samotná atmosféra Norska a zasněžených plání má něco do sebe. Ale tohle jsou jediné klady, které bych mohl zmínit. To je sakra málo.

Když se adaptace nezdaří

Sněhulák je zářným příkladem, jak adaptace knihy nemá dopadnout. Příběh se zredukoval na nejnutnější kostru, na úkor toho vypadla logika. Komplexní hrdina se stal pouhou šablonou, jíž scénář přihrál pouze jeho nejtypičtější znaky, což je v tomto případě alkoholismus. Z filmu ani nevynikne jeho detektivní genialita, odhodlání a oddanost, kterou v knize disponuje a vyvažuje tím své špatné vlastnosti.

Důležitější bylo dle režiséra asi samoúčelně ukazovat ustřelený hlavy a podobně rádoby šokovat, než vystavět chytře detektivní zápletku. Protože chladné Norsko to je drsný kraj. Což ještě víc vynikne, nacpeme-li do podkresu generickou dramatickou klavírní hudbu (ironický tón).

Nejvíc fascinující mi tak ve finále přišla přítomnost Vala Kilmera (Rafto). Respektive to, jakým způsobem tenhle herec, co kdysi hrál Batmana, sešel! Ani na promo fotky ho radši nedali. Jinak jsem nad výsledkem jenom neuvěřitelně kroutil hlavou.

Co se dalo, se prostě udělalo špatně. I proto jsme místo strhující kriminálky dostali utahanou nudu, co málokde dávala smysl. Pro mě jako fanouška knižní předlohy o to větší zklamání. Pro lidi neznalé předlohy to musí být navíc guláš, ve kterém se těžko vyznají.

Foto: © Universal Pictures