Od prvního Iscream mixtapu uběhlo již 10 let a není tak pro nikoho zarážející, že se toho na rapové scéně za takovou dlouhou dobu spoustu změnilo. Za 10 let vyměnilo velké množství interpretů rap za pop, neméně z nich svou kariéru v mezičase zabalilo a mezi těmi, co zvládli držet celou dobu krok nebo byli o pomyslný krok před ostatními, je i pražský rapper Smack.

Hlavní průkopník grime music v Čechách je zpátky se svým, v pořadí již čtvrtým, sólovým studiovým albem. Tentokrát s velmi příhodným názvem – Terapie. Album obsahuje 14 tracků, přičemž drtivá většina z nich je čistá grime music.

Mezi hosty, kteří přispěli na desku svou lyrikou, se objevuje několik česky rapujících MC’s – Pain, Plio, White Russian, Tchagun a Fuckstroy, dvě velmi zajimavá jména ze Slovenska – Ego a Gleb, a jak už tomu bývá u Smacka zvykem, tak ani na této desce nechybí zástupci z UK – CapoLee a Slay.

Hudební produkce je, co se týče lidí, celkem různorodá. Najdeme zde producenty z řad Česka – potažmo Slovenska, ale i pár jmen ze zahraničí. Za zmínku stojí také to, že tracky „Zpátky do práce“ a „Vyhejbám se“ produkoval sám Smacker.

Osobní.

Album je o poznání jiné než desky předchozí. Když vzpomenu, jaké byly předchozí tři releasy, tak mě v první řadě napadne, jak moc je tahle deska osobní oproti ostatním. Je zvykem, že tracky od Smacka (myšleno především tracky z alb) mají téměř vždy nějakou hlubší výpovědní hodnotu, ale obecně bych řekl, že se nikdy nedostaly tak hluboko do osobního života jako teď. Svůj největší podíl na tom pravděpodobně má i titulní track alba, který způsobil v řadách rapových fans relativní rozruch. Smack do tracku zakomponoval mimo jiné své osobní problémy s Jamesem Colem a díky tomu visel, a dle mého názou ještě visí, ve vzduchu možný beef, který ale zatím nijak zvlášť neeskaloval.

Tvrdost.

Menší zpověď registrujeme napříč celým albem. Ale ta je jen jedním z aspektů, kterými se Terapie vyznačuje. V první řadě je ale album tvrdý. Způsob, jakým je lyrika nasypaná do beatů, je v rámci tuzemska naprosto unikátní. A Smack si tak zachovává svou jedinečnost a právoplatně je nazýván králem české grime music. Kromě snad čtyř, možná pěti věcí na albu, je to jeden banger vedle druhého. A jelikož jsem měl možnost navštívit již několik shows Smacka a potažmo jeho labelu A51, tak je nad slunce jasný, že i po týhle desce bude chuť „urvat se“ pořád enormní. Zmíním například track PSZS ft. Tchagun, nebo ultimátní banger Bez hranic ft. Ego.

Nad trackem Bez hranic bych se ještě chvilku pozastavil. Ego je jeden z nejznámějších a zároveň i nejlepších artists v rámci rap music po celé České i Slovenské republice. Má za sebou dlouhou řadu projektů a nepamatuju si od Ega sloku, která by mě vyloženě nebavila. Občas se stane, že Ego zahostuje někomu na desce, jako je tomu třeba i teď u Terapie. A ve většině případů suverénně převálcuje rappera, který si ho pozval, ať už po stránce flow nebo obsahově. Track Bez hranic je výjimkou, protože Smack je na tomhle beatu, nesoucím se v tempu 142 bpm od Special Beatz, naprosto jako doma. Závěr jeho sloky je hlasově vypimpenej a komplexně ta věc funguje skvěle. Přínos každého z MC’s je patrný, a tak nezbývá než „smacknout klobouk.“

Preciznost.

Frázování, punchlines, slova a slabiky. Smack ví, co říct, a je cítit, že si je naprosto jist každým slovem. Necítím nikde záchvěv nejistoty a odpovídá tomu i technické provedení, na jejichž základech deska stojí. Slabiky v čistě grime věcech sedí perfektně, jen u tracku Terapie mi přijde, že jsou rýmy občas poskládány chaoticky, ale na druhou stranu – může to být autorův záměr. Jediný track na desce, který mě tolik nezaujal, je „Vyhejbám se“ ft. White Russian, za což asi může beat, který mi přijde až moc jednoduchý, nicméně sdělení tracku je jasné.

Závěrem bych chtěl říct, že i když grime není music pro každého a ne každý unese nápor, jakým Smack pouští slova do beatu, tahle deska je jedna z nejlepších, kterou jsme od něj měli možnost slyšet. Zda je úplně nejlepší nechám na vás, každopádně k poslechu je k dispozici na většině z digitálních platforem a fyzický nosič můžete objednávat na smackery.com

Hodnocení: 8.5/10