Hned na začátek musím přiznat, že filmu se dá ledacos vytknout a rozhodně se nejedná o nějaký totální odvar. Přesto mě většinou fakt skvěle bavil, takže já slabší chvilky byl schopný odpustit. Sebevražedný oddíl je totiž především plný zábavných charakterů zapletených do jednoduchého, leč chytlavého akčního příběhu a navíc jsou to padouši. Ti bývají přeci jen víc fascinující než čistokrevní hrdinové, i když nakonec nic není černobílé…

14

Každopádně děj je prvním kamenem úrazu. Vše je načrtnuto v konturách a vystavěno v podstatě na sobě navazujících epizodách. Chápu, že je toho moc co ukázat, ale hlavní zápletka se stane tak rychle, až to diváka překvapí. Před tím ještě na začátku musí scénáristé povinně představit hrdiny, abychom se s každým aspoň trochu seznámili. Pak už je potřeba se přesunout k událostem, které posouvají děj dopředu a dají šanci celému týmu se pořádně vyblbnout. Ať už v nějaké akci, či nějakou dobrou hláškou. A všechno to letí, aniž by se cokoliv propracovávalo do větší hloubky.

A ono to skoro dvě třetiny filmu vlastně funguje na výbornou. Jen v závěru dochází nejdřív k rádoby nečekanému, které způsobí, že hrdinové musí zůstat v akci déle, než předpokládali, a pak je potřeba samozřejmě celou věc smysluplně uzavřít s nějakým tím přerodem z padouchů v hrdiny. A tam to skřípe trochu víc než v samotné dějové zkratkovitosti a epizodičnosti, protože Sebevražedný oddíl krapet ztrácí v závěru prostě dech.

13

Jinak samotný tým a jejich představitelé jsou super. Deadshot (Will Smith) a Harley Quinn (Margot Robbie) jsou jasní tahouni, kteří bojují o vlastní film, ale nejvíc mě překvapil Jai Courtney. Jeho Captain Boomerang, zloděj s těžkým australským přízvukem a slabostí pro pivo a bumerangy (nečekaně), je snad jeho první sympatickou rolí. Já nevím jak vám, ale mně snad v každé předchozí vždy přišel trochu slizký.

A co Joker?

12

No a kapitolou sám o sobě je Joker, který se zdá být občas ve filmu trochu navíc, jako nějaká atrakce. Přesto budete rádi, když se objeví, protože celý Sebevražedný oddíl je primárně jedna velká taškařice, takže klaun se hodí. Přestože v pojetí Jareda Leta má mnohem blíž k psychopatickému gangsteru než ďábelskému šaškovi. Hodnotit jeho výkon ale nehodlám, protože zde každého ovlivní jeho subjektivní pocity, díky kterým bude srovnávat nejen s Ledgerem a Nicholsonem, ale také s komiksovým předobrazem, nebo jeho herním alter egem. Takže záleží na každém z nás, s čím a kým jsme v případě Jokera měli v minulosti co do činění.

Jednu poslední myšlenku k obsazení. Největší omyl castingu se stala Cara Delevingne. Nesedí jí ani June Moone, ani kouzelnické dvojče Enchantress, což v důsledku, aniž bych snad prozrazoval moc, sráží také trochu konec celého filmu.

Snímek jako takový jde zase, jak je u DC běžné, naproti komiksům. Je barevný, vizuálně našlapaný a staví primárně na vtipech a akci. A já si bitky a střílečky užíval, vtipy mě na patřičných místech pobavily, a tak celkově mi to uteklo příjemně. Což je velký pokrok oproti Batmanovsko-Supermanovské rubanici. Přestože i tentokrát si největší porci zábavy užijí ti, co komiksy znají, potenciál pobavit širší diváckou základnu je tentokrát mnohem větší. Především díky správné týmové chemii, kterou zúčastnění oplývají.

Určitě dejte těmto z nouze utvořených hrdinů šanci. Jako zábavná oddechovka stojí za to.

Foto: Oficiální stránky filmu