Marvel 10 let směřoval k tomuhle momentu. I když asi na začátku ani nedoufal, že by jeho filmová jízda mohla být až takový úspěch. Každopádně Avengers: Infinity war dorazili s velkou pompou a slibuji vám, že s ještě větší okázalostí vás dorazí v kinech.

To, jestli se vám Infinity war bude, nebo nebude líbit, každopádně závisí na jediném jednoduchém faktoru. Pokud vás Marvel bavil do teď, alespoň více méně, zvlášť linky kolem hlavních Avengerů, nemůže vás střet s Thanosem zklamat.

Bez větších spoilerů můžu prozradit, že se dočkáte skutečně velkolepých a řemeslně skvěle zpracovaných bitev a bitek, klasického (občas trochu zbytečně) zlehčovacího humoru, který já osobně mám ale velmi rád, a spousty silných postav, které se v tomhle megalomanském filmu neztratili.

Ať žije šílený titán Thanos

Přesto se největším esem a nejsilnějším charakterem v tomto mišmaši stává sám Thanos. Z postavy, o které se hodně mluvilo, a hodně seděla v křesle, se vyklubal veledůstojný protivník a skutečná hlavní postava tohoto filmu. A naprosto báječná. Josh Brolin společně se scénáristy vtiskl šílenému titánovi skutečnou a možná až překvapivou uvěřitelnost, v některých momentech i lidskost. Já mu jeho poslání věřil do puntíku. Ba co hůř, já ho vlastně ve skrytu duše i chápal. I z toho důvodu z Infinity war po celou dobu sálala osudovost, která možná některým Marvelovkám dříve chyběla. Bez okolků prozradím, že tentokrát budete od začátku cítit, že o něco jde, a že za to skutečně bude muset někdo zaplatit.

Smeknout se ale musí před režisérským duem bratří Russových. Už v Občanské válce ukázali, že tuhle svým způsobem přeplácanou jízdu ukočírovat umí, ale tentokrát tuhle ještě dvojnásobně větší porci zvládli snad ještě s větším přehledem.

Čirou radost každého fanouška jinak musí způsobit většina interakcí mezi hrdiny, zvláště těmi, které oplývají velkým egem (Tony, Star-Lord, Thor, Dr. Strange…). Rozhovorům nechybí dynamika, vtip a setkávání těchto „velikánů“ prostě baví.

Je Infinity war největší film všech dob?

Jinak Avengers: Infinity war rozhodně není nejlepší komiksovka, co kdy vznikla (zvlášť ve srovnání s Nolanovým Batmanem či Watchmeny), dokonce ani nejlepší marvelovka. Tou pro mě zůstává nepřekonatelný Captain America: Návrat prvního Avengera. Nicméně skutečně se jedná o jeden z největších filmů všech dob. Jde o čistou esenci velkoleposti a perfektní ukázku toho, jak vystavět blockbuster jako dokonalou atrakci, která má diváka bavit, nadchnout a přesto elementárně fungovat.

Vznikl pomník, který skládá hold celé jedné dekádě, a který fanouškům servíruje převeliké díky za věrnost a za léta strávené v přítmí kinosálů. Ti, co si s Marvelem těch deset let odžili, budou nadšení, ostatní dostanou velkou jízdu, která nenudí. Podle mě asi líp ani tohle udělat nešlo.

S jistotou si na závěr dovolím ještě poznamenat, že do dalšího, zatím stále nepojmenovaného dílu se bude o Infinity war, a o tom co se ve filmu stalo, hodně mluvit. Bude se taky dost spekulovat a hodně doufat, a tak ten rok čekání bude pekelně dlouheeej…

Foto: © Marvel