Na sedmatřicet procent zadaných Čechů a Češek má nebo mělo zkušenost s nevěrou. U více než poloviny z nich se jednalo o jednorázový úlet, třetina nevěrníků by si ale chtěla milenecký poměr udržet co nejdéle.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK se ukázalo, že navíc každý pětadvacátý nevěrník nebo nevěrnice má víc milenek či milenců. Do průzkumu se zapojilo 980 heterosexuálních osob ve věkovém rozmezí mezi 15 a 59 lety. I přes varování lékařů, že nevěra zvyšuje riziko nákazy virem HIV, se nevěře mezi českými páry daří. Počty nových pacientů nakažených AIDS jsou nyní rekordní.

Podle slov Laury Janáčkové ze sexuologického ústavu pražské Všeobecné fakultní nemocnice vnímají lidé nevěru často jako relaxaci. Nevěrní lidé také bývají často ve svém vztahu nespokojení, někteří z nich experimentují proto, že mají pocit, že jejich domácí sexuální život je nudný.

Ženy to často dělají pro zvyšování svého sebevědomí. Dlouhodobý efekt to ale nemá. To, jak se zdály být dokonalé a úžasné, pak najednou nemají,“ uvedla Janáčková a dodává, že muži mohou svou nevěru nadhodnotit, ženy naopak mají sklon k podhodnocování. Zatímco nevěrníci jsou okolím hodnoceni jako výkonní kanci, nevěrnice jsou odsouzeny jako špatné.

couple-814825_1280

Kondom jako ochranu před přenosem pohlavních nemocí přitom používá jen třetina lidí. Zhruba dvě třetiny dotázaných uvedly, že se před eventuální nákazou při nevěře chrání výběrem partnera, kterého většinou znají déle a důvěřují mu. Podle Janáčkové ale výsledky ukazují, že by lidé zřejmě tak důvěřiví být neměli. Neměli by být tak naivní a věřit, že jednorázový vztah měl vybraný člověk jen s nimi, dodala sexuoložka.

Šest procent zadaných mělo sex s osobami stejného pohlaví. Čtvrtina lidí nepovažuje za nevěru, pokud je jejich muž podvádí s jiným mužem či žena se ženou. Téměř dvě pětiny by partnerovi či partnerce odpustily při okamžitém ukončení románku. Tři z deseti lidí by svůj protějšek hned opustili.

Sex ve třech a více lidech – jen s osobami opačného pohlaví – vyzkoušelo devět procent lidí. Dalších sedm procent osob šlo do postele s více osobami stejného pohlaví. Muži víc sex své partnerky se ženou tolerují. Za nevěru ho nepovažují dvě pětiny z nich. Nevěru svého partnera s jiným mužem toleruje 13 procent žen.

casal-1332254_1280

Pětina lidí se po nevěře bála, že se mohla nakazit nějakou chorobou. Na test ale nešla. Devět procent se nechalo vyšetřit. Téměř tři čtvrtiny se ničeho neobávaly.

V Česku letos v prvním čtvrtletí přibylo rekordně nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování v roce 1985. Od října 1985 národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS evidovala 2715 nakažených virem HIV. U 467 z nich se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem zemřelo 241 pacientů.

Vir HIV se přenáší nejčastěji při sexu. Šíří se hlavně mezi muži, kteří měli sex s mužem. Podle Davida Jilicha z HIV centra Nemocnice Na Bulovce je to pak rizikové pro sexuální partnerky těchto mužů. Při sexu s více osobami „člověk na sebe bere i jejich prodělané sexuální choroby“, podotkl Jilich.

Sedm z deseti dotázaných spoléhá na to, že je jim protějšek věrný. Pětina lidí o věrnosti partnera či partnerky někdy pochybuje. Šest procent nevěří, že jsou jediní v životě své ženy či muže. Každý padesátý ví, že je mu partnerka či partner nevěrný. Pětina lidí své nevěry lituje, část z nich si prý ale nemohla pomoct.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay