Jedna z nejdůležitějších kapel (nejen) hiphopové historie. Pouhá dvě alba – obě zbožňované klasiky. Spolu s Outkast jedna z těch skupin, kterou by fanoušci zase jednou chtěli vidět dohromady. Povede se to? Dává nově uveřejněná pecka fanouškům nějakou naději?

Fugees vydali zatím poslední album v roce 1996. Bylo to superúspěšné The Score, která dávno patří do zlatého hudebního fondu s hity jako Ready Or Not, Killing Me Softly nebo Fu-Gee-La. O rok později za něj dostali dvě ceny Grammy a rozpadli se. Lauryn pracovala na masterpiecu Miseducation Of Lauryn Hill, Wyclef produkoval pro jiné umělce a sám vydal skvělou desku The Carnival. Pras se držel spíše filmové hudby. Každopádně všichni byli dál úspěšní, což jen potvrzuje statut superkapely…

Návrat?

V roce 2004 je ukecal David Chappelle do projektu Block Party. Kultovní koncert a dokument asi nemusíme více připomínat. Možnost vidět po letech Fugees live byla pro moho fans důkazem, že se možná chystá návrat. Sama kapela to začala potvrzovat a vyrazila na světové turné, které mělo předcházet albu.

Jedna ze zastávek této tour proběhla v Bratislavě. Autor tohoto článku na koncert doteď vzpomíná ze dvou důvodů. Za prvé – vidět Fugees konečně po tolika letech živě byla prostě nádhera a koncert byl božský. Za druhé – bylo jasné, že žádný návrat reálně nenastane. Pras, Wyclef i Lauryn se od sebe drželi tak daleko, jak to jen šlo. Kdo by jen poslouchal, nic by ho nenapadlo. Ale vidět je, jak se každý drží pomalu v jiném rohu haly, bylo dost tristní.

Bratislavský koncert

A tento pocit se potvrdil. Žádné album, žádné další koncerty ani spolupráce. Fugees vyhlásili definitvní konec. Více o tom (dokonce několikrát) promluvil Pras. Naznačil, že on a Wyclef jsou v pohodě a dali by to. Problém je prý v Lauryn. Wyclef zašel ještě dál a poukázal na to, že má Lauryn blíže nespecifikované psychické potíže. Drbalo se i o drogách. Můžeme si myslet, co chceme, ale vypadá to, že Wyclef i Pras mají pravdu. Lauryn má za sebou několik děsných koncertů a za poslední roky vydala jen hrstku tracků. Nic na tom nemění, že některé ty tracky jsou parádní a některé koncerty za ty roky byly taktéž naprosto geniální.

„Nová“ věc

Takže Fugees se nám asi nevrátí. Ale máme možnost si poslechnout nikdy nevydanou starší věc. A to také není málo.