Proti prezidentu Zemanovi zase kují pikle všechny novinářské krysy. Jediným řešením, jak navrátit důstojnost slovenskému státnímu pohřbu, je provést ho znova. Ani tentokrát se ale státní špičky neobešly bez skandálu.

Všichni jsme v minulém týdnu zaznamenali nechvalné zpoždění, které na naši malou českou roklinku vrhlo další nekalé světlo. Aktérem v záři reflektorů je, jako vždy, hlava státu, Miloš Zeman. Okolní špičky jej mají naštěstí zafixovaného jako politického kašpara, který se jen snaží vážné vysoké pozici, kterou zastává, dodat nonšalanci a půvab hodný Charlieho Chaplina. A tak si nikdo věc příliš vážně nebere. Ve skutečnosti se jeho kouskům snaží nahrávat a zpříjemnit si tak dny, kdy by jinak usínali ve svých poslaneckých sněmovnách.

Jiří Ovčáček v minulém týdnu ukázal neobyčejné nadání svádět veškerou zodpovědnost na někoho jiného a přenášet pozornost na křivdy způsobené jemu a panu prezidentovi. Využívá k tomu svých magických šamanských schopností. Ku příkladu zhoršuje počasí v oblasti letadla, aby nemohlo přistát, nebo zatemňuje mysl letových dispečerů, kteří v jejich prospěch mění přistávací harmonogramy. To vše proto, aby Zemanovi dopřál možnost znovu ohnout záda pod čínskou loutkohrou.

zeman-e1476423044767

Skryté souvislosti

Pro méně zainteresované musíme odkázat k bryskním postřehům novináře Erika Taberyho, který událost zasadil do kontextu odmítnutého Dalajlámy: „Jen jedna poznámka. Pokud má mít Čína v souladu s hradní politikou ve všem přednost, tak očekávám omluvu prezidentské kanceláře letovému provozu, protože ten dal během slavného letu na pohřeb do Bratislavy přednost letadlu Travel Service. A jak známo, do této společnosti vstoupili čínští investoři. Mimochodem i díky pomoci Zemana. Takže kruh se uzavřel.“ Teď zajisté chápete důležitost schopnosti ovládat cizí mysle. Jinak by Zemana čekalo nepříjemné pozvání na kobereček.

Podle slovenského Denníku N měl prezident Zeman malé problémy i během zádušní mše. Působil prý unaveně a televizní kamery ho často načapaly se zavřenýma očima. Není se čemu divit. Času navíc využili s Klausem k zavzpomínání na staré časy a stejně, jako se k sobě v zákulisí tulí Babiš s Kalouskem, si během důležitého letu v rámci přípravy na smutnou akci trochu vyhodili z kopejtka.

1570516-648887

Bravůrné řešení

Komická karikatura poskoka Ovčáčka, který místo svých povinností tiskového mluvčího v pozadí (kdybyste se v jiném státě zeptali, kdo u nich funkci mluvčího vykonává, lovili by v paměti stejně, jako když se snažíme vysypat z rukávu jména předsedů vlády nebo senátu), využívá své pozice k výstupu na výsluní a zase láká pozornost na Twitteru jiným směrem: „Buranským novinářům je Michal Kováč absolutně ukradený. Celý pohřeb jen opět zneužívají k antizemanovským útokům. Ostuda.“

Naštěstí přichází také s brilantním nápadem: „Nejnovější informace! Právě se nám podařilo domluvit se slovenskou ambasádou nápravu zmeškaného pohřbu jejich exprezidenta: Ještě dnes Kováče zase vyhrabou a v neděli ho znovu pochováme, tentokrát už s naší účastí a plnou parádou,“ pyšní se na facebookové stránce. Můžeme si tedy s klidem oddechnout, že má prezident další možnost naplánovat logistiku příjezdu lépe a přijet tentokrát včas. Jediný, kdo se bude muset přizpůsobit, je zesnulý Kováč. Ale jelikož mlčení znamená souhlas…

a0dceb5f36519ceec941fbd8f98c_base_optimal

Foto: Aktuálně, Denník N, Česká televize