A pak, že pohádky neexistují. Přitom tahle kouzelná vesnička uprostřed vyprahlého Jemenu vypadá jako pěkně pohádkové místo.

Člověk by se na takovém místě pomalu začal poohlížet po Gandalfovi nebo Frodu Pytlíkovi, no, anebo přinejmenším po filmařích. Nádherná scenérie se oku náročného diváka otevírá v Jemenu, který je znám tím, že neoplývá zrovna hojností vodních zdrojů. Jedinými zdroji vody jsou vlastně jen rozpraskaná údolí vzniklá erozí, která se nazývají vádí.

Voda se ve vádí shromažďuje nepravidelně, zpravidla po vydatných deštích či obdobích vlhka. V parných suchých obdobích, která převažují, tak musí obyvatelé řešit problémy s nedostatkem vody. A podle toho vypadá také jemenská krajina, která sice pozbývá okrasné zeleně, její půvab je ale vynahrazen drsným vzhledem rozpraskané půdy v kontrastu s malebnými lidskými obydlími.

Kvůli nedostatku zdrojů je zapotřebí použít při stavění osad notnou dávku kreativity, aby lidé měli v drsné krajině alespoň nějakou šanci na přežití. Zdá se, že v kreativitě může jemenským stavitelům konkurovat opravdu jen málokdo.

Domy jsou postaveny z cihel vyrobených z bláta a zeminy a jejich podlahy tvoří dřevěná prkna, která také oddělují jednotlivá poschodí. Obydlí vyrobená z bláta a přírodních zdrojů bývají ve společnosti často asociována s primitivním způsobem života. Jemenské stavby však primitivismus rozhodně neevokují. Naopak vynikají svou inovací i překvapivě sofistikovaným vzhledem. A ještě vypadají pohádkově!

Navíc jsou tyto jemenské architektonické skvosty neuvěřitelně všestranné a odolné. Nejen proto, že musí vydržet období dešťů, aby se svým obyvatelům takřka nerozpustily nad hlavou, ale také proto, aby obstály ve všech náročných podmínkách nehostinné krajiny.

A ještě ke všemu je tahle malebná vesnička postavená na 150 metrů vysoké skále tyčící se nad údolím vádí. No řekněte sami, není to kouzelné?

mountain-village-haid-al-jazil-yemen-1 mountain-village-haid-al-jazil-yemen-2 mountain-village-haid-al-jazil-yemen-3

Zdroj: BoredPanda