Jste spokojeni s tím, co v životě máte, nebo věříte, že Vaše štěstí na Vás čeká někde v budoucnosti? Patříte k těm, kteří doufají, že až najdou toho pravého partnera, vyhrají sportku, nebo budou úspěšní ve své práci či podnikání, tak pak začnou opravdu a šťastně žít?

Je určitě dobré mít sny a plány do budoucna, ale co není dobré, je zabíjet svou přítomnost čekáním na lepší časy. Jste také ve své mysli neustále jinde? Brouzdáte minulostí nebo přemýšlíte o tom, co bude? Jste neustále na cestách ve svém stroji času a nedokážete z něj vysednout?

Pozn. redakce: určitě by vaší pozornosti neměli ujít další Venduliny články o psychologii, vztazích a cestě ke spokojenému životu. Taky neváhejte psát vaše tipy nebo otázky přes formulář pod článkem.

Naše minulost je často plná bolestných zkušeností a zážitků. Udělali jste něco, čeho litujete, a neustále se ve své mysli k tomu vracíte a představujete si, jak byste to udělali jinak. Nebo se vracíte k tomu, jak někdo ublížil Vám. Vaše podvědomí nerozeznávající představu od skutečnosti vlastně prožívá událost znovu a znovu. A znovu a to také stejně bolí. Uvědomujete si ale vůbec, že touto aktivitou se nejenže nic nenapraví ani nevrátí, ale že stále dokola ubližujete jen sami sobě? Prožíváte negativní emoce a negativní k sobě také přitahujete?

Co bylo, to bylo. Už s tím nic nenaděláte. Z předchozích událostí se můžete jen poučit, ale je nutné jít dál. Uvědomte si, co dobrého Vám přinese, budete-li se jimi neustále dokola zabývat. Vyřešte si věci, které na Vás z minulosti neustále vyskakují, asi Vám chtějí něco říct. Ale neuvízněte tam. Připravujete se o současnost! Odpusťte sami sobě i ostatním za věci, které se stali, a už se nikdy nebudou opakovat.

Vendula Hlavičková je terapeut energetické psychologie a EFT. Víc info a objednávky na efterapie.com

A teď se přesuneme z minulosti do budoucnosti. Vypadá lákavě, protože vždycky vypadá lepší, než opravdu bude. Zamysleli jste se někdy, jak je to možné? Protože neexistuje a nikdy ani existovat nebude. Valná většina toho, nad čím přemýšlíme, se nikdy nestane. Věřili jste, že až Vás povýší a budete mít více peněz, budete šťastnější? Ono to přišlo, nadšení chvilkové bylo a pár dní a možná i týdnů jste se radovali, avšak žádné výrazné zlepšení ve Vašem životě nenastalo a Vy stále nejste tak šťastni, jak jste si představovali? A tak usoudíte, že potřebujete více peněz nebo ještě vyšší postavení. Nebo lepšího partnera? Anebo…dosaďte sami!

Kam dál? Co třeba rozhlédnout se kolem sebe a uvědomit si přítomnost?  Teď… to jediné, co je opravdu skutečné. Přítomný okamžik ve své plné kráse. Uvědomujete si jej vůbec nebo se Vám hlavou honí tolik myšlenek z minulosti či budoucnosti, že Vám proplouvá mezi prsty? Vnímáte lidi kolem sebe, zvuky, vůně? Když pracujete, jste opravdu soustředěni na danou činnost nebo jste hlavou na loňské dovolené nebo té, co Vás čeká příští rok? Většinu času opravdu vědomě nežijeme, ale jsme v zajetí své mysli. Myšlenky jsou úžasné, jsou dobrými sluhy, ale zlým pánem. Mysl a ego se bojí smrti a proto mají neustále potřebu vytvářet nějaké situace, které je potřeba řešit. Ale tady a teď většinou není nic, co by nás trápilo, pokud jsme opravdu vědomí. Je jen život ve své čisté podobě a pocit hlubokého klidu. Štěstí se nestane někdy v budoucnu, ale můžeme ho prožívat pouze nyní.

Na chvilku se zastavte a soustřeďte se! Na sebe, na to jak se cítíte. Na svůj dech. Na lidi a věci kolem Vás. Zaměřte se na detaily a zkuste vnímat, co nejvíce dokážete. Svými smysly i svým srdcem. Zapomeňte na Vaši minulost, už neexistuje. Zapomeňte na to, co bude zítra, protože zítra nemusí nikdy přijít. Přítomný okamžik je to jediné reálné, co máte. Každé nové tady a teď, můžete být úplně novým člověkem – veselejším, smyslnějším, vědomějším a hlavně opravdovějším a hlubším. Každý den a dokonce i každý okamžik může být novým začátkem, začátkem Vašeho šťastnějšího a spokojenějšího já.

Spokojenost je jen úhel pohledu. Vy si volíte, jak budete na věci kolem sebe reagovat. Zvolte si, že se soustředíte na to, co ve svém životě máte, a za co můžete být vděční. Protože na co se soustředíte, to přitahujete. Pokud se zaobíráte tím, co ještě nemáte, přitahujete více nedostatků. Ale pokud se zaměříte na to dobré, co máte a za co můžete být vděční, přijde více takových věcí. Možná ze začátku budete mít problém něco najít, ale zkuste si udělat seznam a každý večer před spaním si zapište, co se Vám podařilo a z čeho se můžete radovat. Jsem si jistá, že když čtete tento článek, určitě můžete být vděční za to, že máte oči a vidíte. To není samozřejmost! Začněte kdekoli, důležité je opravdu začít a změnit směr své pozornosti.

Čekali jste rychlý a snadný návod na šťastný život? Změnit svůj pohled z dlouhodobého hlediska může chvíli trvat. Ale ten pocit klidu a míru, když se zklidníte a soustředíte na přítomnost, můžete prožít opravdu hned, tady a teď. Zkuste to a sami uvidíte!

Chcete se Venduly zeptat, nebo máte rovnou námět, o čem by měla napsat? Neváhejte a pište, můžete i anonymně:

[contact-form-7 404 "Nenalezeno"]