BJ Blazkowicz nemá rád nácky. Jakože fakt ne. Jeho oblíbeným pást-timem v post-apo šedesátkách, USA, je jejich střílení, řezání, bodání, vyhazování do vzduchu… Každý máme hobby, pravda, BJ má prostě rád abstraktní umění. Na zdech. A podlahách. A zkrátka všude. Už dávno totiž zjistil, že árijská krev má úplně stejnou barvu jako ta „normální“. A že Třetí říše je zlo, které musí zmizet jednou pro vždy.

Koupit nebo nekoupit?

Jste-li fanda jedničky a už tak nějak víte, o co v téhle cenami ověnčené sérii vlastně jde, pak by vás New Colossus mohl příjemně zabavit a možná i pobavit. V tomhle krátkém review se podíváme na bugy, game-play, příběh a světová hodnocení a zkusíme vám tak v kostce načrtnout, jestli – pokud jste si hru ještě nekoupili – stojí za to do ní jít.

Přestože má hra na Metacritic úžasných 88 procent, není úspěšná bez výhrad. Kde jsou kritická hodnocení vesměs pozitivní, nejsou už tak pěkná ta hráčská, tam hra dosahuje jen 6/10. Proč?

Tak co, BJ? Jak je doma?

Nám dobře známý hrdina se vrací. A to do nacisty okupovaných USA šedesátých let. Je to tak trochu jako když si vyfotíte dnešní Charlottesville, přiložíte k monitoru a hrajete hru „Najdi deset rozdílů“. Týpci v košilích a načesaných patkách, Ku-klux-klan v ulicích, louče, hořící domy. Exodus Židů a černého obyvatelstva. Prostě Hitlerův mokrý sen.

Do toho všeho tedy BJ padne po hlavě (a na vozíku) a na vás je, abyste jeho i celé druhé povstání vedli k úspěšnému konci.

Hra má jako obvykle silný, vtipný i melancholický příběh, který sice místy kulhá, ale nikdy ne tak, abyste odložili ovladače a hru odinstalovali. Ano, některé hlášky jsou kapku pěst na oko (hluboký filosofický monolog versus poznatek člena odboje, jak skvěle se mají jeho střeva potom, co byl na záchodě), ale v zásadě nejde o nic dramatického.

I když se ve hře podíváte na Venuši a setkáte se s Führerem, není to v zásadě to nejpodstatnější. New Colossus totiž dělají její vedlejší a minor postavy. Když je BJ na základně odboje, ponorce Evino kladivo (Eva Brauner a její kladivo. Ha ha.), posloucháte osobní příběhy, dialogy a útržky informací o vašich spolubojovnících a lidskost, kterou tak autoři vykreslují, jen zvyšuje sázky a vy i BJ víte, že tenhle boj se prostě nesmí prohrát.

To samé se tvůrci snaží dělat i u vašich nepřátel. Poslechnete si třeba, jak si blonďatí chlapci navzájem povídají o své touze odjet na dovolenou a přečtete si i jejich korespondenci, kde se vyslovují ze své lásky k rodinám. Nic není černobílé, i stvůry mají slovo.

I když jasně, scéna, kdy se jako BJ ucházíte o roli BJ Blazkowicze (alias Terror-Billyho podle nazi propagandy), a je u toho papa Hitler, byla vyloženě vtipná. Zvlášť, když to sám BJ bral smrtelně vážně.

Takže příběh dobrý – so far, so good. Co hratelnost?

Soubojová mechanika zůstala v zásadě nezměněná, přibyla aktivní kombinace dvou zbraní a protože si BJ v průběhu hry sežene nablýskaný exo-skelet, je i fyzicky silnější. Yay.

Co dost kulhá, je prostředí. Ne vždycky se vám podaří zorientovat a hráči si stěžují na to, že často nevědí, kde jsou, kudy mají jít a mnohdy ani proč na místě vůbec jsou. Navigace, mapa i ukazovatel úkolů nejsou tak smooth, jak by mohli být, ale dá se to snést. Pokud přežijete Venuši, kde je prostředí asi nejmonotónnější a nejnepřehlednější, vydržíte všechno.

A není to tak, že byste od začátku do konce bloudili v kruzích a nešťastně čekali, až na vás vyskočí nějaký ten mechanický pejsek s plamenometem v tlamě, abyste měli vůbec co zabíjet.Pokud jste ale doteď byli zvyklí hrát stealthově, můžete se s tím rozloučit. Prostředí stealthu nesvědčí a vojáci na vás reagují i přes sebemenším zaškobrtnutí. Jo a taky hned spouští alarm. To je od nich moc hezké.

Grafika a ovládání

Pokud hrajete na PC, může se vám stát, že hru ani nerozjedete. Měly by vám na ni stačit sice nějaké ty novější mainstreamové grafické karty AMD/NVIDIA, ale abyste si skutečně vychutnali ten správný herní zážitek, bude potřeba si trochu připlatit. GeForce GTX 10 série by mohl být dobrý začátek, ale aby se vám hra nesekala nebo nedejbože nepadala, doporučuje se kombinace AMD Radeon Software Crimson ReLive s nějakými slušnějšími Nvidia drivery.

Zakopaný pes by totiž mohl spočívat v tom, že AMD hru sponzorovala. Možná taky proto hra neběží jako ostatní na DirectX 3D, ale jen na Vulkan API. Což dává hře neuvěřitelně vysoký framerate, ale taky se to podívá na dno vaší peněženky.

V zásadě byste ale měli mít slušný herní zážitek i s nižšími třídami – pokud jsou nové. Jestli ne – no, pak už víme, odkud se berou ty kritiky.

Jste-li hráč playstationu, pak by pro vás mohl být trochu problém v ovládání jedné z nových bojových featur hry. Protože si BJ může v New Colossus zvolit jednu zbraň do každé ruky, je trochu ošemetné, když si vyberete něco, co má jinou firepower a jinou sekvenci mačkání kláves.

Jako stealth hráč oceníte zbraně s tlumičem, ale když máte v druhé ruce kulomet a pálíte z obou, je trochu sranda jednou rukou mačkat nebo držet jak zběsilí a v druhou odmačkávat každou jednotlivou ránu. No jako u brokovnice.

Tak teda co?

Hra má svoje pro a má svoje proti. To, že neběží na všem a že se už teď proslýchá množství bugů, i to, že prostředí není úplně intuitivní, jí zrovna nepřidává. Na druhou stranu, kdy se člověk u FPS shooteru tohohle žánru tak pobavil nebo utřel slzu?

Bethesda a její producenti i art director Jens Matthies se vyjádřili k tomu, že označení „kontroverzní“ ke své anti-nazi tematice, rozhodně nečekali. To, že nácek = odpad společnosti, by mělo být, podle slov Peta Hinese, viceprezidenta a produkčního, celkem zřejmé.

Stojí to za zamyšlení. Kde byl ten okamžik, kdy jsme se posunuli od „ale, další nazi střílečka, to už tu bylo tolikrát“ do fáze „jé, střílíme nácky, to je ale nový a super“.

Když se urazí nacista, že hra používá anti-nazi motivy a „omezuje to jeho osobní svobodu“, asi je něco špatně. Už proto je dobře, že Wolfenstein II New Colossus dostal prostor. Naštěstí si ho i zaslouží. Takže za nás moc pěkných 7/10.

Máte připomínky? Myslíte si, že je to nejlepší hra všech dob? Nebo naopak, že si taková řezačka nezaslouží tak vysoké hodnocení? Napište nám své dojmy.

Image Credit: © Bethesda