Pryč jsou doby, kdy byli nomádi žijící tak trochu sami pro sebe a na okraji společnosti, odsuzováni. Trend nomádského života se vrací a je stále víc populární.

Proč je ale nomádství zase v kurzu? Copak už dnešním lidem nestačí jejich pohodlný život, že potřebují vyrážet prakticky na vlastní pěst a s minimem věcí do divočiny? Odpověď má zřejmě hlavně každý sám v sobě, ale pravdou je, že lidé chtějí poznávat nová dobrodružství. Skočit padákem už dneska není taková výzva, a tak se stále více dobrodruhů vydává do neznáma za něčím novým a nepoznaným.

Kdysi stačily k dobrodružnému zážitkou poutavě napsané cestopisy. Dřívější generace cestopisné příběhy milovaly a s hlavními hrdiny nadšeně prožívaly jejich neuvěřitelná dobrodružství. Dnes už ale všechna dobrodružství zprostředkovaná knížkami a později také barvitěji televizními a rozhlasovými pořady zešedla v porovnání s tím, že se lidé mohou do neznámých končin vypravit sami.

01

Prožitek na vlastní kůži

Díky nepřebernému množství možností, které se dnešním generacím otevírají, tak mohou cestovatelé zažít své vlastní cestopisné dobrodružství. Navštívenou zemi tak můžou dobrodruzi ochutnat v přímém přenosu a zažít místní atmosféru, poznat tradice či mentalitu obyvatel doslova na vlastní kůži. A to je jednoznačně lákavější.

Protože i když vám v televizi řeknou, že ten místní pokrm je opravdu delikatesa, není to stejné, jako byste jej skutečně ochutnali. A možná i díky tomu se lidé stále více chtějí posunout od turismu k cestovatelství a poznávat krásy světa na vlastní pěst, a ne z prostředí luxusní bubliny hotelového pobytu s all inclusive.

03

Roky na cestách?

Oblíbeným trendem poslední doby je se prostě sbalit do batohu, dát vale studiu či práci a vypravit se na roční (nebo i delší) putování. Za rok strávený na cestách tak máte jedinečnou příležitost poznat svět z úplně jiné perspektivy než jako turista, pro kterého je připraveno to nejlepší pozlátko, jaké daná lokalita vůbec může nabídnout.

Jistě, nomádství a baťůžkářství není pro každého. Ale není lákavé alespoň na chvíli vypadnout z konzumního, korporátního, uniformního života někam, kde je úplně jedno, co jste vystudovali nebo dokázali?

Foto: Unsplash/Aneta Ivanová, Samuel Zeller, Andrew Collins