Venezuelu sužuje silná hyperinflace. Lidé tak při nakupování bankovky raději váží, než aby je počítali.

V ulicích Caracasu se mohou pozorovateli naskytnout v posledních týdnech skutečně zajímavé výjevy. Venezuelská měna se totiž potýká se silnou inflací, peníze jsou už natolik znehodnoceny, že je lidé nosí při sobě po desetitisících. Letošním rokem dosáhla venezuelská inflace neuvěřitelných 720 procent.

Někteří obchodníci proto přistoupili k novému a efektivnějšímu opatření. Peníze, kterými jim zákazníci platí za jejich zboží, místo počítání převažují. Lidé nosí bankovky v taškách, batozích nebo legendárních ledvinkách.

Celý problém vznikl už v roce 2014, kdy zvýšení globálních cen za ropu prakticky položilo venezuelskou ekonomiku. Prezident Nicolas Maduro tenkrát zareagoval požadavkem na banky, aby začaly tisknout a vypustily do oběhu více bankovek. Následným tiskem pak ale začala klesat jejich cena.

Caracas se topí v penězích

Venezuela, která má 30 milionů obyvatel, oficiálně nevydala žádné stanovisko o problémech s hyperinflací. Situace v ulicích hlavního města však poměrně přesně vypovídá o aktuální tristní situaci venezuelské ekonomiky. Místní instituce situaci příliš nezvládají, a mluví se o jedné z nejchaotičtějších hyperinflačních krizí vůbec.

Obchodník s lahůdkami Humberto Gonzales říká, že k přepočítávání peněz používá stejnou škálu jakou odvažuje sýr. „Myslím, že ten slaný bílý sýr je momentálně cennější než jakákoli bankovka,“ říká. Jesus Casique dodává, že to, že lidé začali bankovky místo počítání převažovat, je znakem pokročilé inflace. Sami Venezuelané si však vážnost situace neuvědomují, k čemuž přispívá i fakt, že vláda informace o špatné ekonomice tají.

Ropné neštěstí

Produkce a vývoz ropy je jedním z hlavních pilířů venezuelské ekonomiky. Export ropy se v ekonomice Venezuely podílí až 95 procenty, stát je tak z velké části závislý na vývozu pouze jedné komodity. Když došlo v roce 2014 k poklesu cen ropy, projevilo se to na venezuelské ekonomice drtivě.

Velké a rozsáhlé znehodnocení venezuelské měny tak komplikuje tamním obyvatelům život, neboť s sebou musí nosit neustále velké množství bezcenných peněz. K tomu, aby se venezuelská ekonomika zvedla, bude potřeba posílit měnu a rozčlenit státní příjmy mezi více atributů, nežli se spoléhat pouze na vývoz ropy. To by ale nejprve vláda musela světu přiznat, že Venezuela má problém.

Zdroj: Independent

Foto: Unsplash