Dnes už ho zná opravdu každý. Rozhodně tedy každý, kdo sleduje alespoň jedním okem (respektive uchem) českou rapovou scénu. O našem českém Logicovi (jinak též Logon, Yzomandias, Hráč Roku) je hodně slyšet, ale samozřejmě tomu tak nebylo vždy. Podívejme se na jeho cestu ke slávě a trochu si společně zavzpomínejme.

V „dávných časech“ (2007), kdy se na internetu netočilo vše kolem Facebooku, tím méně Instagramu, začal pomalu vylézat na světlo DJ Logic. Tento mladík z Karlových Varů již v té době několik let mixoval tracky. Vždyť ve svých 17 letech (2008) už měl za sebou 2 mixtapy We are the Future (s chebským producentem Whoa2000) a podílel se na počinu D&E slovenské Vendetty, které kryl svého času na koncertech záda Abe.

Zutroy clique

Logicovy rapové začátky jsou nesmazatelně spjaty s uskupením Zutroy clique. Zde již rapoval s Jimmym Dicksonem, který mu stojí po boku dodnes. Jiné je to s dalším členem této party Baronem, který je dnes znám jako Candymane. Vztahy s Logicem moc dobré nemají (údajně kvůli nějakým nesrovnalostem s profilem na Myspace). Právě přes Myspace a Bandzone tehdy všichni tlačili své věci mezi lidi. První opravdu slušný zářez na pomyslnou rapovou pažbu přišel s mixtapem Shine Like Diamonds (2008), na který se exkluzivně dostaly tracky H16, Moja Reč, tehdy též začínající ho Sergeie Barracudy a samozřejmě celé Zutroy crew.

Jako DJ Logic vydal ještě další obdobný projekt Svět patří nám (2009), na kterém měl opět spoustu významných jmen, jako je Tafrob, Jay Diesel a další. Posléze přišel poněkud zvláštní zvrat a došlo ke spojení s ostravským raperem Clipem z kontroverzní skupiny fighterů Fuerza Arma. Logic si odstranil ze svého nicku „DJ“ a začala éra vyholené hlavy a řádně arogantních a striktních bars. Vytvořili společný projekt Z Ostravy do Varů (2010), tvrdě dissovali scénu, nadávali na Prahu a na staré české rapery.

Fuerza arma

Agresivní styl, schovávající se pod nálepkou streetrap, vyvolal rozporuplné reakce. Hned v intru Logic poslal mimo jiné text „Fuerza Arma, zapamatuj si to jméno, uslyšíš ho všude, už není žádný Zutroy“, což vyznívá dosti definitivně. Fuerza sice měla (a asi stále má) dost svých přívrženců, ale vznáší se nad ní temný oblak násilí a extremismu. I přes neustálá popírání členů FA a argumentací, že v trackách nic xenofobního a rasistického nemají, jsou od začátku spojováni s neonacismem. Jejich vyjádření to vždy jasně popíralo, ale proti nim mluví například článek na antifa.cz, který si můžete přečíst zde. Dále jim pak byly smazány účty na Bandzone a nesměli vystoupit na Hip Hop Kempu 2010. Tvrdé texty plné násilí a naštvanosti pokračovaly na tapu Hráč roku vol.1. Na druhém dílu Hráče roku už se ostravští bojovníci vůbec neobjevili a Logic zanedlouho Fuerzu Armu opustil.

Z dalšího mixtapu Czech Made Man (2011) už je mnohem víc cítit marihuanový opar a pomalu předznamenává příchod nové éry. Je třeba zmínit feat s Marpem a Papa Finim, který už kvůli jedinečné sestavě za mikrofonem stojí za poslech.

V následujícím roce (2012) přišel nový kult 420xYZO, potažmo YZO EMPIRE. Toto uskupení nespadlo jen tak z nebe, ale stvořil ho s Logicem jeho starý známý Jimmy Dickson a producenti Konex a Double OP. Později se přidali další členové Lvcas Dope, Cibich, Decky a na konci roku Jackpot. Právě s posledním jmenovaným, který už bohužel není mezi námi, vzniklo zásadní EP Pod vlivem (2012), které vyšlo na PVP labelu (v podstatě přímý předchůdce Blakkwood Records). Již podle názvu je stěžejní tématika jasná. Sledovanost šla prudce nahoru a to se ještě zlepšilo s příchodem YZO Show na Radiu Spin (2013).

Yzotape

Yzotape (2013) byl další společný projekt s Dicksonem (Jicksonem), ale na featech se objevili i další členové YZO. Stala se z nich slušně fungující značka a stále potkáte mnoho lidí s jejich merchem. Získali spoustu fans i haters, jak už to tak bývá. Logickým pokračováním, tedy další metou na cestě ke větší slávě a úspěšnosti, bylo sólové album. Po třetím Hráči roku a poněkud zvláštním tapu s Loftym303 konečně přišel plnohodnotný studiový nosič Yzomandias (2015). Zaznamenal velmi kladné ohlasy a první singl HVSHTHVG patří dodnes k nejsledovanějším skladbám od Logica. V této době bylo založeno vydavatelství Milion+ Entertainment, což znamenalo pro celou Yzo family a jejich „nové“ kolegy (Robin Zoot,, Gumbgu aka Karlo, později Hasan a další) soběstačnost a nezávislost.

Od té doby vydává Logic album každý rok ( 2016 – Ze dna a EP Gudlak s Karlem, 2017 – Zhora vypadá všechno líp). Je respektován i mnohem staršími a zkušenějšími hráči, což dokazují jeho spolupráce s Orionem, Vladimírem 518 a na posledním albu i s Egem. Přibývají mu tetování, mění image, bydliště i flow a postupně přidává další hity, z nichž některé mají na Youtube už miliony zhlédnutí. Zatím posledním takovým trackem jsou Sny a noční můry (feat Lvcas Dope a Nik Tendo). Co přinese další rok a vzdálenější budoucnost? Počkejme si a buďme zvědaví.

___________________

Jako navazující info si můžeš přečíst článek o tom, kdo byl vlastně Lil Peep.