Jestli si myslíte, že je jóga pěkná nuda, trpíte jóga předsudky a ve skutečnosti jste ji ještě nezkusili. Ono totiž není možné, aby si z těch jejich poddruhů někdo nevybral. Jóga může být pomalá, příjemná, náročná i pekelná. Zkrátka si vybere každý, kdo nehledá výmluvy a svůj důlek v gauči.   

Co je to jóga

Styl účinného cvičení, ve kterém se spájí vaše fyzická i psychická část – tedy v tom ideálním případě. Kromě dobře provedených pozic (ásan) je důležité i správné dýchání a pročištění mysli. Výsledkem by mělo být celkové zklidnění psychiky, odbourání stresu, zpevnění těla, jeho lepší pružnost a kondice.

Druhy jógy

Základní principy zůstávají vždy stejné, liší se intenzita cviků, zaměření, nebo vnější podmínky. Pokud dáváte přednost dynamičtějšímu pohybu, zvolte Power jógu. Pokud upřednostňujete cvičení netypické, tak variantu Bikram. A když toužíte po klidném a relaxačním protažení těla, zkuste Hatha jógu.

Hatha jóga

Tento typ jógy má bohatou minulost, která se výrazně liší od dnešního pojímání. Kdysi ji jogíni považovali za součást tantrického cvičení, pomocí kterého usměrňovali energii libida. Dnes ji lidé často vnímají jako pomalejší, jemnější druh jógy. Takový jógový základ, na kterém se naučíte správně dýchat, osvojíte si ásany, odhalíte vaše prány…

Bikram jóga

Pokud rádi děláte věci nekonvenčně, bikram jógu určitě zkuste. To je ten pekelný způsob, kterým se cvičení dá provádět. Pozice se totiž procvičují za teploty 42 stupňů, vlhkost vzduchu je o 2 stupně nižší. Pokud je vašim cílem spálit co nejvíce kalorií, druh bikram je k tomu ideální.

Power jóga

Dynamičtější verze jógy. V jednotlivých pozicích se setrvává kratší dobu, z toho plyne ta dynamika. Každá lekce power jógy může vypadat jinak, protože tento druh nemá přesně daný seznam cviků. Je to nejčastější typ jógy, kterou fitness centra nabízejí. Má v sobě totiž prvky relaxace i intenzity. Cvičící cítí větší nápor než u hatha jógy, takže má pocit, že pro sebe opravdu něco udělal. To ale neznamená, že cvičit hatha jógu nemá smysl. Důležité je totiž začít postupně a od základů.

Nejlepší je naučit se pozice provádět pod dozorem odborníka. Můžete zkusit skupinové cvičení, ale pokud vás tam bude hodně, vedoucí kurzu nebude stíhat kontrolovat všechny. Pokud si troufáte cvičit doma na základě videa, internet nabízí spoustu příležitostí.

V příštím týdnu představím další druhy jógy: dechovou, ozdravovací i tu pro těhotné.

Foto: Pixabay.com